Руски радарни системи за ранно предупреждение са засекли изстрелване на две балистични цели (ракети-мишени) в източната част на Средиземно море, съобщиха от руското военно министерство.

Ракетите са били изстреляни в 6:16 часа по Гринуич.

Съобщава се, че траекторията на ракетите е била от централната част на Средиземно море в посока към източното средиземноморско крайбрежие, като двете ракети са паднали в морето.

Руският президент Владимир Путин вече е бил информиран от военния министър Сергей Шойгу.

Сирийското посолство в Москва няма информация за случилото се. Няма тревога за ракетна атака или експлозии в Дамаск, обявиха от руското посолство в страната.

Първоначално израелски военни обявиха, че нямат информация за изстреляните ракети. По-късно обаче Израел съобщи, че е провел заедно със САЩ ракетен тест в Средиземно море.

Става ясно още от информацията, че Израел е провел противоракетен тест в Средиземно море със системата "Ароу 2", но американските ВМС не са пряко замесени в теста. Военното министерство на еврейската страна отбелязва, че тестът е проведен в 6:15 часа по Гринуич ( 9:15 израелско време).

Военното ведомство подчерта, че заедно с Държавния департамент по отбраната на САЩ, е проведен „успешен тест" в Средиземно море и във военновъздушна база в централен Израел.

Изпитана е била финансираната от САЩ израелска система за противоракетна отбрана "Хец 2", известна още като "Ароу 2" (Стрела 2). Изстреляна е била една ракета "Анкър" ("Котва"), която е трябвало да бъде прехваната от системата "Хец-2".

Източник от израелското военно ведомство поясни, че тестът е планиран предварително.

"Експериментът тества подобрените способности на новия вид ракети от сериите"Спароу", отбелязват от министерството на военните работи на Израел, допълвайки, че „противоракетните системи "Ароу", включително радарите и командно-контролната система, също са тествани".

Нито един от позиционираните американски кораби или самолети в Средиземно море не е изстрелвал ракети, обявиха официални представители на САЩ пред CBS News.

По-късно от Пентагона обявиха, че съвместните американо-израелски тестове в Средиземно море не са по никакъв начин свързани с възможна военна операция срещу Сирия, съобщи „Гласът на Русия".

По думите на говорителя на ведомството Джон Литъл САЩ са оказали техническо съдействие на израелците в теста.

Изпитанията нямат нищо общо с обсъжданата в САЩ военна операция в Сирия, изтъкна той.

Изпитанията бяха запланувани отдавна и с тях се провериха способностите на противоракетната отбрана за засичане на цели, представляващи заплаха за Израел, подчерта говорителят.

САЩ и Израел си сътрудничат по редица дългосрочни проекти в сферата на ПВО", изтъкна той.

От НАТО нямат за момента информация за инцидента. От Великобритания обявиха, че знаят за изпитанията, но не са участвали в тях.

„Армавир", система за ранно предупреждение срещу ракетни атаки, е позиционирана в Южна Русия. Тя се управлява от руските Въздушно-космически военни сили. Радарът покрива Близкия Изток. В района има два радара - единият е в югозападната част на Русия, а другият е в югоизточната.

В момента израелските военни развиват четири системи за противоракетна отбрана: системата „Железен купол" със среден и малък обсег на действие; „Прашката на Давид" със среден и далечен обсег на действие, щитът срещу балистични ракети „Ароу 2", който прихваща ракети над атмосферата и „Ароу 3", която прихваща ракети в космоса.

„Ароу 3" и „Прашката на Давид" са още в процес на разработка.