Днес украинският външен министър Дмитрий Кулеба написа в Twitter, че Русия краде украинско зърно, товари го на кораби, които минават през Босфора и се опитва да го продадат в чужбина. "Призовавам всички държави да останат бдителни и да отхвърлят подобни предложения. Не купувайте крадени стоки. Не ставайте съучастници в руските престъпления. Кражбата никога не е носила късмет на никого."
Вчера CNN публикува сателитни снимки на кораби в Крим, които вероятно са натоварени със зърно. В Русия ги наричат фалшификати.
Ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен призова Москва да отблокира на износа на пшеница в Украйна.
Миналата седмица държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен обвини Русия, че използва храната като оръжие, като държи като "заложници" доставките не само за украинците, но и за милиони хора по света. Москва отхвърля това обвинение.
"Най-важното нещо е да се деблокира Черно море. Това е призив към Русия", заяви фон дер Лайен пред Reuters в интервю в рамките на Световния икономически форум.
Според изпълнителния орган на Европейския съюз продоволствената криза наближава с пълна сила и е необходим някакъв вид диалог с Москва, за да се освободят 20 млн. тона пшеница от руската морска блокада. "Мисля, че трябва да разгледаме преди всичко диалога с Русия, дали няма споразумение, че тази пшеница се изнася от Украйна", каза ръководителят на Европейската комисия.
"Не е в интерес на Русия заради нея хората по света да умират от глад", каза Лайен, но не продължи в посока на наказателни процедури, а настоя да се намери решение за създаване на хранителни коридори.
Цитирана от ДПD председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен е направила сравнение между евентуалните действия на руската армия в окупираните украински територии с изземането на зърно по времето на Съветския съюз. "Това събуди у някои хора спомени от тъмното минало, когато Съветският съюз конфискуваше зърно и предизвика унищожителния глад през 30-те години", заяви председателката на ЕК. Тя има предвид Гладомора, когато милиони украинци умират в резултат на съветската политика за колективизация на селското стопанство.
Фон дер Лайен определи бомбардировките над складове за зърно и блокадата на износа на земеделски стоки като "срамни актове", които са довели до рекордно повишаване на цените на зърното в глобален план.
"Сега Русия задържа собствения си износ на храни като форма на шантаж - преустановява доставките, за да повиши цените в глобален план или за да търгува със зърното в замяна на политическа подкрепа".
Русия и Украйна заедно осигуряват почти една трета от световните доставки на пшеница, а Украйна е и основен износител на царевица, ечемик, слънчогледово и рапично масло. Междувременно Русия и Беларус, която подкрепи "специалната военна операция" на Москва в Украйна, осигуряват над 40% от световния износ на поташ - ключов хранителен елемент за селскостопанските култури.
Вчера британският вестник "Таймс" съобщи, че външният министър Лиз Тръс и литовският външен министър Габриелиус Ландсбергис са обсъдили план за изпращане на военни кораби в Черно море, за да се създаде на "защитен коридор" от Одеса за възобновяване на доставките на храни. Днес обаче представител на правителството отрече Великобритания да планира изпращането на военни кораби.
"Ще продължим да работим интензивно с международните партньори, за да намерим начини да възобновим износа на зърно от Украйна. Но в момента нямаме планове за разполагане на британски военни кораби в Черно море", казва представителят, цитиран от BBC.
Решението за създаване на "защитен коридор" обаче зависи не само и не толкова от Великобритания. В края на февруари Турция затвори черноморските проливи за всички военни кораби, заради което и Русия не може да въведе там нов крайцер, който да замени потъналия "Москва".
Припомняме, че цената на пшеницата на международните пазари скочи, след като Индия миналата седмица забрани износа на основни зърнени култури. Индия е вторият по големина производител на пшеница в света, но преди това не е била основен износител, тъй като по-голямата част от реколтата й се продава на вътрешните пазари.
halo
на 25.05.2022 в 06:18:06 #4На стари години гледам хищното озъбено лице на Русия. Последен урок за мен.
ivan-koichev
на 24.05.2022 в 21:28:01 #3"Какво да правят със собственото си производство никой не може да им нарежда на украинците." А някой може ли да нарежда на руснаците какво да правят с парите си в западни банки?
nsmilitia
на 24.05.2022 в 19:49:03 #2@europe на 24.05.2022 в 19:37:13 хахаха, то пък ти имаш какво да кажеш. Какво да правят със собственото си производство никой не може да им нарежда на украинците. Но явно русначетата считате заграбването като легитимна цел, от която имате право да печелите. По-зле сте и от циганите! Спокойно, колкото и пари и ресурси да имате, държавицата ви ще падне владение на Китай.
linkaln
на 24.05.2022 в 19:15:22 #1Смърт за руските окупатори