Литва, Латвия и Естония призоваха президентът на Беларус Александър Лукашенко да бъде подведен под отговорност за трафик на хора, предаде Ройтерс.

Междувременно Съветът на ЕС обяви, че санкциите срещу Минск ще бъдат разширени.

"Осъждаме действията на режима на Лукашенко, който използва мигрантите за политически цели", заявиха президентите на трите прибалтийски държави в съвместно изявление след среща с полския президент Анджей Дуда чрез видеовръзка.

По думите на президента на Литва Гитанас Науседа хиляди хора, пристигнали в Беларус от държави в Близкия изток и Африка, са насочвани "в кервани да щурмуват границите с ЕС".

Той заяви още, че видеозаписи, снимки и други доказателства доказват участието на официални лица от Беларус, както и от нейния близък съюзник Русия, в разпалването на кризата. "Това се илюстрира от очевидно нарастваща активност на мигрантите, които пътуват през Москва (към границата с ЕС), компенсирайки ограничаването на полетите от Ирак до Минск", допълни Науседа.

Германия заплаши със санкции авиокомпании, превозващи мигранти до Беларус

Германия заплаши със санкции авиокомпании, превозващи мигранти до Беларус

Маас: ЕС не вижда друга алтернатива освен строги действия, Беларус ескалира ситуацията

Президентът на Естония Алар Карис, президентът на Латвия Егилс Левитс и Науседа призоваха Европейската комисия да въведе "незабавно" промени в законодателството на ЕС, за да засили възможностите за предоставяне на убежище.

Те също така заявиха, че ЕС трябва да плати за изграждането на бариери по външните граници на блока, като например тези с Беларус.

В понеделник министрите на външните работи на Европейския съюз се договориха за допълнения към рестрикциите спрямо Минск. В санкционните списъци вече ще могат да бъдат включвани физически и юридически лица, които са замесени в трафик на мигранти. На този етап обаче не се съобщават конкретни имена.

Литва и Латвия пък обявиха, че ще се присъединят към Полша, ако тя реши да поиска извънредна консултация с НАТО съгласно член 4 от договора за управление на отбранителния съюз. Според него всеки съюзник може да поиска консултации, когато териториалната му цялост, политическата му независимост или сигурността му са застрашени.

Беларуските военни заслепявали с лазери полските граничари, докато събаряли граничната ограда

Беларуските военни заслепявали с лазери полските граничари, докато събаряли граничната ограда

Използвали специализирана техника...

Европейският съюз обвинява Лукашенко, че организирано вкарва мигранти в Беларус и после ги използва като инструмент, за да окаже натиск върху ЕС да отстъпи от санкциите, наложени на режима му. Минск многократно отрече твърденията.

По-рано днес Лукашенко категорично заяви, че държавата му ще отговори на нови европейски санкции.

В последните седмици напрежението на полско-беларуската граница ескалира, след като големи групи бежанци се разположиха в лагери по продължението ѝ и имаше няколко опита за пробиви.

Турция негодува срещу обвиненията за мигрантската криза на границата между Беларус и Полша

Турция негодува срещу обвиненията за мигрантската криза на границата между Беларус и Полша

"Ние не носим никаква отговорност"