Русия ще се противопостави на каквато и да е било резолюция на Съвета за сигурност на ООН, която би могла да се използва за военна операция срещу Сирия.

Това заяви руският външен министър Генадий Гатилов, цитиран от „Гласът на Русия".

Русия ще се противопостави на всяка резолюция на Съвета за сигурност на ООН, която предоставя възможност за използване на сила", каза дипломатът.

„Франс прес" съобщава, че Русия приветства решението на британския парламент да отхвърли военна акция на Великобритания срещу Сирия.

Междувременно съветникът на руския президент Владимир Путин, Юрий Ушаков, изтъкна, цитиран от ИТАР-ТАСС, че Русия действа активно, за да се избегне силов сценарии в Сирия.

По думите му темата не е част от дневния ред на предстоящата среща на върха на Г-20, но държавните лидери задължително ще я обсъдят.

"Действаме активно, за да се избегне силов сценарий", подчерта той. Лидерите на страните от Г-20 ще разговарят на 5 и 6 септември в Санкт Петербург, припомня агенцията.

Запитан от „Интерфакс" дали Русия вярва, че силите на Асад стоят зад химическите атаки, Ушаков подчерта: „Американците не са ни показали тяхната информация от разузнаването. Не вярваме, че са те".

Председателят на Комисията за международни въпроси към Държавната дума Алексей Пушков заяви, че САЩ нямат право да говорят за намеса в сирийския конфликт от името на международната общност, предаде „Гласът на Русия".

Той написа в профила си в „Туитър", че „САЩ нямат право да говорят от името на световната общественост, дори и от името на НАТО - половината съюз не иска да участва в убийства и в разрешаването на Дамаск".

Отказът на Великобритания да подкрепи агресията срещу Сирия е най-силният удар срещу привържениците на войната - и в НАТО и в САЩ. Разколът се задълбочава", пише Пушков още.

Пушков смята, че е „голяма вероятността" САЩ да ударят Сирия, дори и без подкрепата на Великобритания. По думите му „отказът на Лондон да участва във военни операции силно отслабва позицията на поддръжниците на войната и затруднява Обама да вземе решение за военен удар".

Китайският външен министър Уанг И подчерта, че е нужно да се изчака докладът на инспекторите на ООН и да се подкрепи тяхното разследване. По думите му тепърва трябва да се установява дали са използвани химически оръжия и от кого, отбелязва „Синхуа".

Tелевизия „Ал-Арабия", позовавайки се на сирийски опозиционни активисти, обяви, че правителствените сили местят щабовете си в училища и университети. Те също така са преместили десетки ракети и ракетни установки от военна база в северен Дамаск като „предпазна мярка" срещу евентуална атака от Запада.

Вчера САЩ обявиха, че ще разработят самостоятелно правните основания за нанасянето на военен удар по Сирия, ако президентът Барак Обама вземе решение за провеждането на такава.

В британския парламент вчера пък не беше постигнато съгласие за започване на военна операция срещу Дамаск. Членовете на долната камара се разделиха в мненията си, като за предложението гласуваха 272-ма депутати, а гласовете срещу него бяха 285.