Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг отново призова Москва да докаже, че изтегля войските си на фона на напрежението заради струпването на военни сили по границите на Украйна, съобщава "Ройтерс".
"Предстои да се види дали има руско изтегляне. Това, което виждаме, е, че те са увеличили броя на войските и са на път", отбеляза той в началото на двудневната среща на министрите на отбраната на НАТО в централата на Алианса в Брюксел.
"Ако наистина започнат да изтеглят сили, това е нещо, което ще приветстваме. Те винаги са придвижвали сили напред-назад, така че само това, че виждаме движението на частите, на бойните танкове, не потвърждава реално изтегляне", подчерта Столтенберг.
От своя страна председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен също заяви, че въпреки новините за изтеглянето на Русия, НАТО и съюзниците му "все още не са видели признаци за намаляване на войските".
По време на речта си в Европейския парламент тя спомена, че Европейската комисия и Европейската служба за външна дейност работят с всички държави членки за разработването на солиден пакет от възможни санкции, които пряко ще бъдат насочени към "високотехнологични компоненти", от които Русия е "почти изцяло зависима".
Фон дер Лайен подчерта, че западните партньори са единни пред всяка заплаха, в случай Русия реши да нахлуе в Украйна.
Вчера стана ясно, че Русия изтегля част от войските си, които бяха струпани от седмици край границата с Украйна, след приключване на военните учения. Днес Москва обяви, че изтегля и войските си от Крим.
Западът обаче все още очаква признаци на мащабно руско изтегляне от региона, изразявайки предпазлив оптимизъм.
Вчера президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че на границата все още има над 150 000 руски военни.
Струпване на руски войски в близост до украинската граница породиха подозрения у Запада, че Москва планира нападение срещу Украйна. Въпреки че Москва отрича да има такъв план, тя се възползва от ситуацията, за да постави исканията си за гаранции в сферата на сигурността от страна на Запада, които включват прекратяване на евентуалното разширяване на НАТО на изток и налагането на официално вето върху възможността Украйна да се присъедини към Алианса.
Въпреки всички спекулации, преди дни руският външен министър Сергей Лавров поиска от руския президент Владимир Путин още време за дипломация, тъй като според него има шанс за разрешаване на кризата в Украйна по дипломатически път. Държавният глава се съгласи.
Украинският президент Володимир Зеленски обяви 16 февруари за Ден на единството и предупреди, че именно на този ден може да започне руска инвазия в страната му.
В отговор Москва обяви, че само луди хора, лишени от морал, могат да допуснат, че Русия има намерение да нападне Украйна.
Boneberg
на 16.02.2022 в 17:43:42 #2Генерален секретар на нато ми звучи като Генелален секретар на ЦК на БКП или на ЦК на СССР! Това нато какви други секретари има освен този?
ivan-koichev
на 16.02.2022 в 15:15:05 #1Как ги избират тези генсековци и предходния беше такъв с перде, не виждат това дето не искат да видят, па и на снимката са го докарали като проблемен със зрението.