"В периоди на съмнение, повече от всякога има смисъл да си спомняме кои сме и да бъдем горди с европейската си идентичност. Европейците идваме от различни страни, с различни традиции, с уникално богатство от общи ценности, и всичко това е нашата европейска ДНК", обясни комисарят по цифровата икономика и общество Мария Габриел в конференция на високо равнище в Берлин.
Тя коментира, че "имаме обаче един общ принцип - нашите отворени, демократични общества се основават на публични дебати, подкрепени от надеждна информация, която е изключително условие гражданите да изразяват волята си чрез свободни и справедливи политически процеси."
"И днес, около 120 дни преди европейските избори, ние трябва да действаме, за да гарантираме свободни и честни избори", допълни българският еврокомисар.
Представители на научните среди, медийни експерти, политически фигури (сред които и известният бивш президент на Франция Валери Жискар Д'Естен) разискваха най-належащите въпроси за въздействието на цифровата трансформация и новите явления в областта на разпространението на информация върху демокрацията в Европа и извън нея.
Габриел представи конкретните действия, които Европейската комисия предприема за гарантирането на демократичното протичане на изборните процеси и за борба с разпространението на дезинформация онлайн, и отбелязва, че в днешния цифров свят, рискът от намеса и манипулация никога не е бил по-висок.
"Дезинформацията може да изкриви общественото мнение, да подбуди недоверие в институциите и в крайна сметка да подкопае нашата демокрация", обясни тя.
"Ето защо е от първостепенно значение да действаме заедно срещу това явление, като не прекрачваме линията за ненарушаване на свободата на изразяване и свободата на медиите", добави Габриел.
Тя коментира постигнатия напредък през последната една година, откроявайки най-важните моменти: приетия през април 2018 г. списък с мерки срещу дезинформацията онлайн, първия по рода си Кодекс за добри практики от септември 2018 г. и План за действие срещу дезинформацията, приет през миналия декември.
"Не е време за политическа теория, а за конкретни резултати. Решена съм да следя отблизо резултатите от прилагането на Кодекса за добри практики от страна на онлайн платформите с ежемесечния мониторинг, който въведохме", обяви еврокомисар Габриел.
"Тъй като проверителите на факти добавят стойност в днешната информационна екосистема и са в основата на нашите усилия, предвиждаме независима европейска мрежа на проверителите на факти", добави тя.
"Тясното сътрудничество между тях, онлайн платформите и рекламната индустрия не само ще предостави на гражданите по-лесен достъп до достоверна информация, но и ще допринесе за идентифицирането на тези, които възпрепятстват провеждането на надежден и прозрачен публичен дебат чрез дезинформация", обясни Габриел.
Еврокомисарят изтъква и необходимостта да се разширят знанията за механизмите, по които се създава и разпространява дезинформация. За тази цел Европейската комисия подкрепя качествената журналистика, защото човешкият фактор е решаващ за адаптирането на демократичния модел за цифровата ера.
"Непрекъснатото развитие на цифрови умения и компетентности, медийният плурализъм и свобода, уменията на гражданите да слушат и четат критично са изключително важни за запазването на демокрацията", добави тя.
Въпросът за дезинформацията онлайн ще бъде обект на общоевропейска конференция в Брюксел по инициатива на Мария Габриел на 29 януари, а през април ще се проведе първата Европейска седмица за медийна грамотност, коментира комисарят по цифровата икономика и общество Мария Габриел.
ce
на 24.01.2019 в 15:13:10 #1"Дезинформацията може да изкриви общественото мнение, да подбуди недоверие в институциите и в крайна сметка да подкопае нашата демокрация" това е проблемът на комсомолските общества, чуждото мнение е вредно и пречи на партийната линия