Съпругата на началника на главното разузнавателно управление на Министерството на отбраната на Украйна Кирило Буданов, Мариана Буданова, е била отровена с тежки метали, тя се намира в болница, твърди изданието "Бабел", позовавайки се на източник от разузнаването.

"Курсът на лечение вече завършва, след което лекарите ще я наблюдават", каза източникът на изданието.

Според него тя е хоспитализирана след продължително влошаване на здравословното й състояние, като в болницата е диагностицирано увреждане от тежки метали.

"Тези вещества не се използват по никакъв начин в ежедневието или във военните дела. Тяхното присъствие може да показва умишлен опит за отравяне на конкретен човек", казва източникът на "Бабел".

РБК-Украйна също пише, че съпругата на Кирило Буданов е била хоспитализирана и диагностицирана с увреждане от тежки метали. Някои от думите на източниците на изданията съвпадат.

Източникът на РБК-Украйна добавя, че не е известно дали това е "еднократно отравяне" или "тя е била отравяна постепенно за известно време". "В момента се води разследване за евентуален опит за убийство на съпругата на началника на Главното разузнавателно управление на Министерството на отбраната", твърди изданието.

Буданова е родена през 1993 г. в село Ставище, Киевска област. Представена е в медиите като психолог, доброволец и общественик.

Главното разузнавателно управление на Министерството на отбраната на Украйна (ГУР) официално потвърди отравянето на съпругата на своя ръководител Кирило Буданов, съобщава Радио "Свобода".

Както каза представителят на разузнаването Андрей Юсов в коментар за Радио "Свобода", появилите се по-рано във вторник съобщения в медиите са верни.

Съпругата на шефа на украинското военно разузнаване Мариана Буданова наистина е била отровена с тежки метали и сега е подложена на последен курс на лечение, се казва в изявление на Юсов пред Радио "Свобода". Той не съобщи други подробности.

Медийните съобщения не коментират дали се смята, че Русия стои зад предполагаемата атака.

Припомняме, че през 20004 година с диоксин бе отровен тогавашния кандидат за украински президент Виктор Юшченко. Той след това стана президент и насочи Украйна към твърдо прозападен курс, но загуби следващите избори от проруски настроения Виктор Янукович.

Отравянето така и не бе потвърдено от уктраински съд. Самият Юшченко обвиняваше за отравянето си Москва.

Буданов: Киев 3 пъти се опита да освободи АЕЦ Запорожие

Буданов: Киев 3 пъти се опита да освободи АЕЦ Запорожие

Първият опит е направен през август 2022 г.

Кремъл е обвиняван за отравянето на руски опозиционери и противници на властта на Владимир Путин.

Най-изявеният критик на руския президент борец с корупцията Алексей Навални, който се почувства зле по време на полет над Сибир през лятото на 2020 година и бе настанен в болницата с град Омск, а по-късно бе прехвърлен в болницата "Шарите" в Берлин, където лекарите доказаха отравяне с невропаралитично вещество от типа "Новичок".

През 2004 г. сериозно заболя журналистката от "Новая газета" Анна Политковская - след като пи чай в самолет на "Аерофлот". Ръководството на вестника заяви, че Политковская е отровена умишлено, за да не може да върши работата си като журналист в този критичен момент. Две години по-късно - през 2006 г., тя беше убита.

През 2003 г. след като беше покосен от тежко от много загадъчно заболяване, почина заместник-главният редактор на "Новая газета" Юрий Щекочихин. Колегите му смятат, че е бил отровен. Щекочихин работеше по разследване на контрабанда, за която се смяташе, че е покровителствана от служители на Федералната служба за сигурност на Русия (ФСБ).

През февруари 2006 г. беше отровен избягалият от Русия бивш офицер от ФСБ Александър Литвиненко. Покушението беше извършено с радиоактивен изотоп на полоний-210, който Литвиненко е изпил заедно с чая си в лондонско заведение.

През пролетта на 2018 г. избухна шумният скандал с отравянето в Солсбъри на бившия полковник от руското военно разузнаване ГРУ Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия - също бегълци от режима в Кремъл.

Два пъти беше отравян заместник-председателят на движението "Открита Русия" Владимир Кара-Мурза-младши, който оглавяваше Фонда за свобода на Борис Немцов. Първият опит за убийство беше извършен през 2015 г., а вторият през 2017 г.

Урок с Пригожин за Тръмп и компания - опасно е за здравето да се вярва на Путин

Урок с Пригожин за Тръмп и компания - опасно е за здравето да се вярва на Путин

Винаги може да се договорите с Путин, а накрая той да каже: Катастрофата е трагедия, беше талантлив бизнесмен

След пълномащабното нахлуване в Украйна починаха при неясни обстоятелства или внезапно няколко руски политици и бизнесмени.

На 40-годишна възраст на 22 юли почина предприемачът и ръководител на ICS Holding, Антон Черепенников. Вероятна причина за смъртта му е внезапно спиране на сърцето.

В света на киберспортовете Антон Черепенников беше известен с прякора SNEG1. Неговата фирма "Цитадела" разработи специален софтуер за "Роспромнадзор", който позволяваше следене на почти всички потребители на интернет в Русия. Това предостави на властите възможността да подслушват телефонни разговори и да следят активността на хората в интернет. Съгласно закон, приет от Държавната дума на Русия, операторите бяха задължени да използват този софтуер.

Внезапно почина и руски заместник-министър, Пьотр Кучеренко, след като се почуства зле в самолета, завръщайки се от посещение в Куба.

Сред живите не са и високопоставени бизнесмени като Павел Антов, ръководител на енергийна компания, и Анатолий Геращенко, бивш ректор на авиационен институт. Починаха и Равил Маганов, председател на "Лукойл", и Иван Печорин, топ мениджър на развойната корпорация на Далечния изток и Арктика. Смъртта на тези политици и бизнесмени предизвика интерес и въпроси относно обстоятелствата около техните смъртни случаи.

Почина шефът на руския гигант "Лукойл"

Почина шефът на руския гигант "Лукойл"

Като причина се посочва остра сърдечна недостатъчност