Американските фондови пазари приключиха с понижение в понеделник, след ден на бурна волатилност, провокирана от подвеждащи слухове в социалните мрежи относно потенциална пауза в митата, наложени от президента Доналд Тръмп.

Индексът S&P 500 спадна с 0,23%, а Dow Jones изгуби 0,91%, отбелязвайки трети пореден ден на загуби. Nasdaq завърши с минимално повишение от 0,099%.

Фалшива новина, приписвана на Кевин Хасет от Националния икономически съвет, че Тръмп обмисля 90-дневна пауза в митата (с изключение на Китай), временно вдигна S&P 500 с над 7%, добавяйки 2,4 трилиона долара пазарна стойност само за 10 минути. Ръстът беше изтрит почти напълно до 10:41 ч., след като Белият дом опроверга информацията като "фалшива новина". Произходът ѝ остава неясен, но популярният акаунт Walter Bloomberg в X/Twitter допринесе за широкото ѝ разпространение.

Случаят разкри колко лесно дезинформацията и автоматизирана търговия могат да раздвижат пазарите, дори при липса на потвърдени данни.

Китай: Тръмп ни изнудва

Китай: Тръмп ни изнудва

Заплахата от американската страна е грешка върху грешка

Въпреки критиките от страна на бизнеса и инвеститорите, Тръмп не отстъпва. В пост в Truth Social той заяви, че от четвъртък ще наложи допълнителни 50% мита върху Китай, ако Пекин не отмени планираните 34% ответни мита. "Всички преговори с Китай ще бъдат прекратени", допълни той. От Белия дом потвърдиха, че не се обмисля пауза в митническата политика.

Китайското Министерство на търговията определи действията на Вашингтон като "грешка върху грешка", предупреждавайки, че Пекин ще се бори "до край", ако САЩ настояват да ескалират напрежението.

Президентът на САЩ също открито отхвърли предложенията на ЕС за тарифна сделка "нула за нула" върху автомобили и индустриални стоки, като каза на репортери в Овалния кабинет, че не е достатъчно добро.

Говорейки пред репортери по време на пресконференция с израелския премиер Бенямин Нетаняху, Тръмп отново повтори, че работата с ЕС "е била много трудна през годините" и че съюзът "е създаден, за да нанесе щети на Съединените щати в търговията" чрез "монополна ситуация, за да създаде обединена сила срещу Съединените щати".

Вместо "око за око", ЕС предлага на САЩ тарифна схема "нула за нула"

Вместо "око за око", ЕС предлага на САЩ тарифна схема "нула за нула"

В опит да избегне търговска война със САЩ, Урсула фон дер Лайен предлага ЕС да премахне всички индустриални мита

"Имаме дефицит с Европейския съюз от 350 милиарда долара и той ще изчезне бързо", заяви американският президент, като добави, че това може да се промени лесно и че ЕС "ще трябва да купуват нашата енергия от нас, защото имат нужда от нея . Ще трябва да я купуват от нас. ... Можем да съборим 350 милиарда долара за една седмица", каза той.

От неделя насам САЩ започнаха да прилагат основно мито от 10% върху вноса, с по-високи ставки до 50% за десетки страни, включително стратегически партньори като ЕС, Япония и Южна Корея. Китай е засегнат с мита от 34%.

Американските мита заплашват почти $2 трилиона в планирани инвестиции от глобални компании. Сред последните ангажименти са $100 млрд. от SoftBank, $500 млрд. от Apple и $20 млрд. от TSMC. Анализатори предупреждават, че тарифната несигурност вреди на дългосрочните планове.

"Това със сигурност ще направи САЩ по-малко атрактивни за инвестиции", коментира Тереза Форт от Dartmouth College. Goldman Sachs вдигна прогнозата си за рецесия в САЩ до 45%, посочвайки митата като ключов риск за растежа и инфлацията.

Тръмп: ЕС да купува повече нефт, газ и въглища от САЩ

Тръмп: ЕС да купува повече нефт, газ и въглища от САЩ

Разрешаване на търговската война

След спада на Уолстрийт, азиатските пазари отвориха смесено. Японският Nikkei 225 скочи с близо 6%, а Hang Seng се възстанови с 2,3%. Южна Корея и Австралия също отчетоха ръстове, но Тайван, Индонезия и Виетнам отвориха с понижения.

Миналата седмица глобалните пазари претърпяха мащабни загуби след обявеното на 2 април 10% мито върху целия внос в САЩ и реципрочни налози срещу близо 90 страни. S&P 500 и Nasdaq отчетоха най-големия си двудневен спад от март 2020 г., докато Hang Seng падна с 13,2% - най-големият срив от 1997 г.

Мъск се опитал да разубеди Тръмп за митата, но безуспешно

Мъск се опитал да разубеди Тръмп за митата, но безуспешно

Милиардерът е отправил личен призив към президента да промени политиката си