Владимир Путин и Си Дзинпин се срещнаха в четвъртък в Узбекистан по време на срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество, нещо като азиатска версия на НАТО. Руският президент даде приоритет на тази обиколка, за да се срещне с китайския си колега на форума, който Кремъл нарече "много важен по очевидни причини", пише Ребека Кофлер, ръководител на мозъчния тръст Doctrine & Strategy Consulting и бивш офицер от американското военно разузнаване, цитирана от Фокс Нюз. Преставяме материала без редакторска намеса.

Срещата се състоя след седемдневните съвместни стратегически военни учения "Восток-2022", по време на които Русия и Китай отработиха действията на военновъздушните и военноморските сили в Японско и Охотско море.

Поотделно, тези страни, които Пентагонът описва като почти равни конкуренти на Америка, представляват огромна заплаха за САЩ. А когато са заедно, тази заплаха се умножава.

Ето пет причини, поради които стратегическият тандем Русия и Китай представлява реална заплаха за Съединените щати.

1.И двата режима са разработили дългосрочна стратегия за дестабилизиране на американското общество чрез шпионаж, скрито влияние, подривна дейност и намеса в изборите. Независимо дали става дума за институтите "Конфуций", които индоктринират американски студенти, или агенти под прикритие, внедрени от руското разузнаване в САЩ, тези заплахи са трудни за откриване и неутрализиране в едно демократично общество. Тези агенти крадат американски тайни, получават достъп до влиятелни личности и проникват в бизнес, политически и социални слоеве, за да предизвикат разделение и да превърнат Америка в недемократична авторитарна държава.

2.Русия и Китай са разработили военни доктрини, целящи да победят Америка на бойното поле, ако тя се намеси в регионален конфликт като Украйна или потенциална китайска атака срещу Тайван. Ако Москва и Пекин синхронизират времето на военните си действия, те биха могли да представляват значителен риск за САЩ от война на два фронта. "Доктрината за две войни" на Пентагона е призвана да се справи по принцип с такава заплаха. Въпреки това опасенията относно изчерпването на американските оръжейни запаси в резултат на увеличените доставки за Украйна, съчетани с хаотичното изтегляне на Вашингтон от Афганистан, поставят под съмнение способността на американските войски да се бият едновременно на два театъра.

Белият дом: Целта на Китай да промени статуквото с Тайван е неприемлива

Белият дом: Целта на Китай да промени статуквото с Тайван е неприемлива

Китай трябва да започне да работи за деескалация на ситуацията в Тайванския пролив

Русия и Китай може дори да се намесят в конфликти, за да си помогнат взаимно, ако един от тях бъде победен от НАТО. Те провеждат съвместни бойни учения от 2005 г. Съвсем наскоро учението "Восток-2022" симулира руско-китайска "съвместна специална операция" в отговор на предполагаема заплаха от Япония, Южна Корея и Съединените щати. Такова съвместно военно планиране подобрява оперативната съвместимост между двете армии.

Ядрената война е потенциален компонент от военните планове на Москва и Пекин. Руската военна доктрина след Студената война разглежда ядрените оръжия не като психологически възпиращ фактор за предотвратяване на ядрен Армагедон, а по-скоро като бойна способност, която Москва желае да използва за предотвратяване на намесата на САЩ в регионална криза или поражение от силите на НАТО. Русия вече има предимство пред САЩ в тактическите ядрени оръжия. Китай се стреми към най-голямото ядрено развитие в своята история, докато междуконтиненталните балистични ракети на САЩ трябва да бъдат модернизирани, защото не са в състояние да издържат на новите технологии за противоракетна отбрана.

Медведев заплаши с ядрена Трета световна война и цитира Библията
Обновена

Медведев заплаши с ядрена Трета световна война и цитира Библията

Заради гаранциите за сигурност на Украйна и оръжията на Запада

3.И двете страни (Русия и Китай) определиха зависимостта на Америка от модерните технологии като критична уязвимост, която трябва да бъде ефективно използвана. Русия и Китай са разработили доктрини и оръжия за кибератаки и космическа война, за да отслабят или унищожат военната и гражданската инфраструктура на САЩ. Критични компоненти на американската държава, от банки и транспорт до болници и атомни електроцентрали, са уязвими на вражески атаки. Осъзнавайки този проблем, Пентагонът провежда тайно изследване на заплахата от китайски и руски космически оръжия.

4.Ускоряването на икономическото сътрудничество между Русия и Китай се улеснява от техните прогнози, че центърът на тежестта на международната търговия и инвестиции се премества в Азия.И двете страни вече са разработили начини за извършване на двустранни транзакции в рубли и юани вместо в евро или долари, заобикаляйки западната система SWIFT. Разработват се планове за интегриране на китайския мегапроект "Един пояс, един път" с Евразийския икономически съюз, ръководен от Русия. Това помага в дългосрочната цел на Китай да замени долара с китайския юан като световна резервна валута. Други авторитарни режими, които се стремят да отделят бизнеса от човешките права, вероятно ще предпочитат алтернативата на юана в международните транзакции.

Междувременно Китай предоставя критична икономическа помощ на Русия, която беше силно засегната от западните санкции. Търговията на Китай с Русия и руският енергиен износ за Китай се увеличават. Огромният съвместен газопровод на стойност 55 милиарда долара "Силата на Сибир" вече доставя руски .газ до части от Китай и ще заработи с пълен капацитет през 2025 г. С тези нови потоци от приходи Русия може да реши да не рестартира "Северен поток", основният газопровод за Европа, който Москва наскоро затвори.

Русия насочва енергоносителите си към Азия

Русия насочва енергоносителите си към Азия

Китай остава най-големият купувач на руска енергия

5.Трябва ясно да се подчертае, че Русия и Китай не са естествени съюзници. Те имат доста бурна история на отношения, изпълнена с гранични спорове, цивилизационни противоречия и подозрения. Но те са обединени от обща кауза, в името на която са насочили политиката си към намаляване на ролята на Америка в света и насърчаване на авторитарна система на управление. Освен това Путин и Си са развили добри лични отношения. Въпреки че не са точно приятели, те са съгласни по много въпроси, споделяйки прагматичен и неконфронтационен подход към общуването помежду си. Те взаимно проектират силните си страни един върху друг, като в същото време водят тежка борба за националните интереси на своите страни и оцеляването на своите режими.

Това, което прави този стратегически тандем особено опасен е, че и двамата лидери твърдо поставят своите антиамерикански стратегически амбиции на преден план. Путин се стреми да възстанови някакъв съюз в Евразия подобен на СССР. Си Дзинпин осъществява вековната "Китайска мечта" за икономически просперитет и военна мощ на Китай. Според своите убеждения Си води Китай по "Пътя на подмладяването", за да го превърне в доминираща световна сила, измествайки САЩ от тази позиция до 2049 г., стогодишнината от основаването на Китайската народна република.

И двамата политици разбират неотложността на постигането на целите си и осигуряването на приемственост на политиките им. Сега Си е на 69, а Путин ще навърши 70 през октомври, като първият е на власт близо десетилетие, а вторият - две десетилетия. Очевидно всеки от тях вижда днес възможност да утвърди своята власт и да издигне мощта на страната си. Путин е готов да повиши залозите, особено с настоящата ситуация в Украйна, и да поеме по-големи рискове сега, за да получи повече в бъдеще. Си, който все още не иска да използва военни средства за постигане на целите си, може да промени подхода си във връзка с възникващото разбиране, че Вашингтон не е готов да води две войни на два фронта едновременно.

Разрастващият се съюз на двама ядрени врагове на Съединените щати, амбицирани за бъдещето на своите страни и отчаяно търсещи оцеляване, представлява голяма опасност за Америка, завършва авторът.

Нобелов лауреат вещае загуба за САЩ при нова Студена война с Русия и Китай

Нобелов лауреат вещае загуба за САЩ при нова Студена война с Русия и Китай

Джоузеф Стиглиц изобличи американските лидери в лицемерие