Президентът на Русия Владимир Путин е заявил на китайския лидер Си Дзинпин, че Москва подкрепя политиката на Пекин за "Един Китай", противопоставя се на "провокациите" на Съединените щати в Тайванския пролив и цени "балансираната позиция" на Китай по отношение на Украйна, предава Ройтерс.
Опитите за създаване на еднополюсен свят "са абсолютно неприемливи за огромното мнозинство държави на планетата", е заявил руският президент. Си Дзинпин от своя страна изрази готовността си, заедно с Москва, да "изиграе водеща роля" в извеждането на света на "траектория на устойчиво и позитивно развитие", предава ТАСС.
"Опитите за създаване на еднополюсен свят напоследък придобиха напълно уродлива форма и са абсолютно неприемливи за огромното мнозинство държави на планетата", е заявил Путин.
На свой ред Си е предупредил, че светът е изправен пред "колосални промени, безпрецедентни в историята". Според него Китай и Русия са готови "да дадат пример за отговорна световна сила и да играят водеща роля в извеждането на такъв бързо променящ се свят по пътя на устойчиво и положително развитие".
Двамата лидери се срещнаха в кулоарите на срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество в Узбекистан. Това беше първата им среща лице в лице, откакто Русия започна своята "специална военна операция" в Украйна през февруари. Двамата лидери обаче се срещнаха непосредствено преди това по време на Зимните олимпийски игрив в Пекин.
В излъчено по медиите изказване преди двустранната среща Путин каза на Си: "Ние високо ценим балансираната позиция на нашите китайски приятели, когато става въпрос за кризата в Украйна. Ние разбираме вашите въпроси и загриженост относно това. По време на днешната среща ние, разбира се, ще обясним нашата позиция."
Путин потвърди ключовите позиции на Пекин в краткото публично изявление, обединявайки двете страни в отдавана разглеждан от анализаторите новосъздаващ се антиамерикански и антизападен съюз.
Руският лидер подкрепи настояването на Пекин други страни да не признават Тайван, самоуправляващ се остров, за който Пекин твърди, че е част от Китай, като независима държава. "Възнамеряваме твърдо да се придържаме към принципа "Един Китай"", каза Путин.
Той добави, че Русия "осъжда провокациите от страна на Съединените щати и техните сателити в Тайванския проток", вероятно имайки предвид преминаването на военни кораби на ВМС на САЩ през международни води в Тайванския пролив на 27 август.
Припомняме, че Съединените щати нямат официални дипломатически отношения с Тайван, но са задължени по закон да осигурят на острова средствата да се защити. Китай никога не е изключвал използването на сила, за да постави Тайван под свой контрол.
Напоследък няколко групи американски конгресмени посетиха самоуправляващия се остров, включително такава, оглавявана от председателя на Конгреса на САЩ Нанси Пелоси, която стана най-високопоставеният американски политик посетил Тайпе .
kunlun-chanchunchen
на 16.09.2022 в 11:21:33 #8Китай се съобразява единствено със своите интереси. А те са очевидни. 35% от БВП на Китай са плод на икономическите отношения със САЩ. 27% идват от обмена с Европа. За сравнение русия дава не повече от 2% от китайския БВП. Китай няма да рискува отношенията си с ЕС и САЩ заради руските 2%
kunlun-chanchunchen
на 16.09.2022 в 11:06:41 #7Черната смърт XIV век. Ковид 19. От Китай никога не е излизало нищо добро само болести и епидемии. Повечето чумни епидемии през ранната и късната античност и средновековието идват от Китай вероятно заради кухнята им - прилепи, гущери жаби, мишки, плъхове, кучета, котки, клани-недоклани, полуопечени-сурови, цялата фауна! Китай отново е огнище на най-страшната чума - комунистическата, която заплашва нормалния свят! Тук диета няма да помогне, а здраво бомбене от САЩ
Опако
на 16.09.2022 в 03:08:20 #6Китайците сигурно се присмиват яко на Путкин, вероятно го мислят за луд! Икономиката на Русия е по-малка от тази на Италия, той щял да променя световният ред! Китай стана една от водещите икономически сили само благодарение на кражбите на интелектуална собственост от този същия "еднополюсен свят", когото бля щели да борят! Смешна и жалка картинка са! Сега, когато Западът почне да изтегля технологиите и инвестициите си обратно от Китай, те пак ще почнат да изостават технологично!
kunlun-chanchunchen
на 15.09.2022 в 23:38:25 #5Путин греши. Светът не става многополюсен а двуполюсен. И в двата русия не присъства. русия ще е васална територия на Китай. Източник на евтини суровини за китайската индустрия. Една бензиностанция регистрирана като държава!
linkaln
на 15.09.2022 в 21:27:23 #4реално Путин искаше геноцида и анексията в Украйна това че бил зле информиран го разправяйте на друг, целия руски народ има фашиски наклонности и се вижда по подкрепата за един диктатор и самата война, а за всекидневните избилци на ядрена заплаха от Медведев е направо тъжна картинка на един отдавна фашиски агресивен режим, Русия и Китаой са едно лично най голямата заплаха за света след Османската и Персийската и Индийска империи
libertas
на 15.09.2022 в 21:19:41 #3Усеща путкин че жалката му държава-обор е изцяло зависима от технологичната, индустриална и военна подкрепа на китайците и затова се е зацелувал с тях така като гладна руска проститотка.
bravebg
на 15.09.2022 в 17:57:05 #2linkaln на 15.09.2022 в 16:30:18 Боже колко смешно звучи.... САЩ, държавата, която е водила най-много войни, най-далеч от своите собствени граници, създала най-нмого марионетни управления на чужди държави, разположила свои военни бази и военен персонал в най-много чужди държави, наложила най-много санкции на чужди държави по свое усмотрение.... та тези щели да се борят с империализма....
linkaln
на 15.09.2022 в 16:30:18 #1За руската слабост, винаги дрънкат на умряло с ядрени оръжия и червени линий, ако се удари родината на окупаторите в световен мащаб, САЩ не трябва да имат милост към никого от БРИКС, и да не проявяват капка съмнение в ядрената си бойна мощ и риска от започване на световна война с империалистите от БРИКС и ШОС