На заседание в сряда правителството на Република Сръбска, която е част от Босна и Херцеговина обяви, че в рамките на следващите 30 дни ще подготви споразумение за мирно отделяне от Федерацията.
Това съобщи "Интерфакс".
"Ние не желаем конфликти. Това не е отделяне, мирното отделяне не е отделяне. Тъй като някои обвиняват нашия народ в извършване на геноцид, нямаме причина да живеем заедно с тях", цитира телевизионният канал RTRS премиерът на Република Сръбска Радован Вишкович.
Той заяви, че ходът, предложен на правителственото заседание, е свързан с разглеждането от Общото събрание на ООН на резолюция за признаване на събитията в Сребреница през 1995 г. за геноцид.
"Днес в ООН ще се опитат да приемат резолюция за т.нар. геноцид, който сърбите извършиха, така че от утре ние ще се превърнем в нация, извършила геноцид. Ние отричаме това и никога няма да го приемем", заяви Вишкович.
Резолюцията беше предложена от Германия, Босна и Херцеговина и редица други държави. Срещу нея се обявиха категорично Белград, както и ръководството на босненските сърби.
В навечерието на гласуването сръбският президент и министърът на външните работи Александър Вучич и Марко Джурич проведоха активна дипломатическа кампания, за да накарат възможно най-много държави да гласуват против резолюцията или да се въздържат.
В края на април тогавашният секретар на руския Съвет за сигурност Николай Патрушев заяви, че участниците в международна среща под егидата на руския Съвет за сигурност са стигнали до заключението, че информацията за геноцида в Сребреница е била фалшифицирана от Германия, която е една от страните, предложили проекторезолюцията, с цел оказване на натиск върху Сърбия.
"Нашите партньори отбелязаха, че т.нар. доказателства за геноцида в Сребреница, представени от Берлин, не са нищо друго освен фалшификация на фактите, при която всичко е обърнато с главата надолу", заяви тогава Патрушев пред репортери.
Според него "целта е да се окаже натиск върху сръбския народ, който следва независим курс, без да се съобразява с Вашингтон и Брюксел".
Според босненски официални лица повече от 8000 мюсюлмани са били убити в Сребреница през юли 1995 г., след като холандските мироопазващи сили са напуснали града за няколко дни.
Босненските сръбски сили бяха обявени за отговорни. Международният съд в Хага квалифицира събитията в Сребреница като геноцид.
Всяка година на 11 юли властите на Босна и Херцеговина организират възпоменателна церемония в Сребреница.
Босна и Херцеговина е федерална държава, състояща се от Федерация Босна и Херцеговина (известна също като Мюсюлманско-хърватска федерация) и Република Сръбска.
Страната се управлява от ротационно председателство, състоящо се от трима представители на основните религиозни и етнически групи - босненски мюсюлмани, хърватски католици и сръбски православни.
Освен това правомощията в областта на външната политика и отбраната се упражняват на федерално равнище.