Русия предупреди, че може да бъде принудена да разположи ядрени ракети със среден обсег в Европа в отговор на плановете на НАТО да стори същото, информира "Ройтерс".

Заместник-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков каза в интервю пред руската агенция "Новости", че Москва щяло да трябва да предприеме тази стъпка, ако НАТО откаже да се ангажира с нея за предотвратяване на подобна ескалация.

Захарова: НАТО трупа оръжие и опитни военни в Украйна

Захарова: НАТО трупа оръжие и опитни военни в Украйна

Русия обвинява Запада

Неговите коментари допълнително повишиха залозите в противопоставянето между Изтока и Запада, в което Русия изисква гаранции за сигурност от Запада, докато САЩ и техните съюзници предупреждават Москва да се оттегли от това, което те виждат като възможна инвазия в Украйна - нещо, което Рябков отново отрече да е намерение на Русия.

Ядрените сили със среден обсег в Европа бяха забранени съгласно договор от 1987 г., сключен между съветския ръководител Михаил Горбачов и президента на САЩ Роналд Рейгън в това, което тогава беше приветствано като голямо смекчаване на напрежението по времето на Студената война. Вашингтон напусна договора през 2019 г., след като години наред се оплакваше от предполагаеми руски нарушения.

НАТО: Подкрепяме Украйна, Русия не може да има сфери на влияние

НАТО: Подкрепяме Украйна, Русия не може да има сфери на влияние

Столтенберг отхвърли претенциите на Москва...

Рябков подчерта, че имало "косвени индикации", че НАТО се приближавал към повторното разполагане на ракети със среден обсег, включително неговото възстановяване през миналия месец на 56-то артилерийско командване, което експлоатираше ядрени ракети "Пършинг" по време на Студената война.

"Липсата на напредък към политическо и дипломатическо решение на този проблем ще доведе до това, че нашият отговор ще бъде от военен и военно-технически характер", настоя той.

НАТО: Черноморският регион е изправен пред интензивна геополитическа конкуренция

НАТО: Черноморският регион е изправен пред интензивна геополитическа конкуренция

Алиансът предприема мерки за възпиране и отбрана в България, Румъния и Турция и е загрижен за агресивната позиция на Русия

"Тоест ще бъде конфронтация, това ще бъде следващият кръг, появата на такива ресурси от наша страна. В момента няма такива, имаме едностранен мораториум. Призоваваме НАТО и САЩ да се присъединят към този мораториум", изтъкна още той.

НАТО казва, че няма да има нови американски ракети в Европа и е готов да възпира нови руски ракети с "премерен" отговор, който би включвал само конвенционални оръжия.

Ала Рябков настоя, че Русия имала "пълна липса на доверие" в НАТО.

Русия съветва да се избягва ракетна криза в Европа и очаква от НАТО мораториум за ракети

Русия съветва да се избягва ракетна криза в Европа и очаква от НАТО мораториум за ракети

Рябков предупреждава САЩ и техните съюзници, че не засилват сигурността си, а я влошават

"Те не си позволяват да правят нещо, което по някакъв начин би могло да повиши сигурността ни - те смятат, че могат да действат както се нуждаят, в своя полза, а ние просто трябва да преглътнем всичко това и да се справим с него. Това няма да продължи", отсече Рябков.

Руският президент Владимир Путин и президентът на САЩ Джо Байдън проведоха продължили два часа разговори миналата седмица относно кризата в Украйна и искането на Москва за това, което тя нарича правно обвързващи гаранции за сигурност от Запада.

Рябков отбеляза, че Русия ще представи своите последващи предложения на САЩ, а вероятно и на други страни от НАТО през следващите седмици. Говорителят на Путин обаче каза, че очаквал руските идеи да бъдат представени тази седмица.

Русия предупреди САЩ, че при провокации на НАТО ще отговори с всички налични средства

Русия предупреди САЩ, че при провокации на НАТО ще отговори с всички налични средства

Захарова цитира опасни последици от подобно безразсъдство