Ситуацията около Косово остава основният проблем за сигурността на Балканите и изисква специално внимание от страна на международната общност. Това заяви постоянният представител на Русия в ООН Василий Небензя по време на речта си в Съвета за сигурност на световната организация, предава ТАСС.
"Косово остава основният фокус на напрежението на Балканите, подкопавайки усилията за поддържане на мира и стабилността в региона. Ситуацията със сигурността в провинцията (Русия не признава независимостта на Косово-бел.ред.) също непрекъснато се влошава, което изисква внимание от страна на международната общност и Съвета за сигурност на ООН", каза той .
Ръководителят на руската дипломатическа мисия посочи, че "от началото на 2022 г. в Косово са регистрирани повече от 100 случая на нападения срещу сърби, тяхното имущество, гробища и религиозни светилища", което е "почти два пъти повече от година по-рано."
Освен това Небензя отбеляза въвеждането от Косово на "забрана за използване на неутрални по отношение на статуса регистрационни табели от сърби със заплаха от конфискация на превозни средства в случай на неподчинение". "В края на юли това решение на Прищина доближи ситуацията до гореща фаза и почти доведе до кръвопролития", каза той.
Руският дипломат обърна внимание и на факта, че "Прищина продължава да изисква нова военна помощ от Запада" и "се стреми към разполагане на втора американска база в провинцията, доставка на системи за радиоелектронна борба и артилерия с обсег на стрелба над 10 км", а военният бюджет на Косово "достигна рекорден обем, надхвърлящ 100 милиона евро тази година, което в никакъв случай не издава мирните намерения" на властите.
Според Небензя Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН, приета на 10 юни 1999 г., потвърждава, че автономната област Косово и Метохия е част от Сърбия. Косовските власти обявиха независимост през февруари 2008 г. Повече от 60 страни, включително Русия, Индия и Китай, както и пет държави от ЕС не признават независимостта на Косово, а около 100 държави, включително САЩ, Канада и повечето страни от ЕС, включително България признават косовската независимост.
Натискът за смяна на регистрационните табели на колите започна още миналата година и беше посрещнат с протести от страна на сърбите в северната част на страната, които са подкрепяни от Белград и живеят близо до границата на Косово със Сърбия. Напрежението избухна отново миналия месец, след като Прищина обяви, че правилото ще влезе в сила на 1 август, което накара етническите сърби да организират блокади по пътищата.
Напрежението намаля, след като Курти, под натиска на САЩ и ЕС, се съгласи да отложи смяната. Блокадите бяха премахнати под наблюдението на НАТО, който разполага с около 3700 мироопазващи служители в Косово.
Министерството на отбраната на Сърбия, което отказва да признае независимо Косово и го разглежда като своя неразделна част от сръбската територия, заяви в сряда, че е засилило обучението на някои от своите войски, разположени близо до границата с Косово.
halo
на 20.10.2022 в 16:13:09 #7Небензя се лебензи.
avedar52
на 19.10.2022 в 15:15:50 #6Косово е като тлеещ вулкан, не се знае в кой момент ще изригне. Нещата там не са никак розови!
komsomoletz
на 19.10.2022 в 14:12:46 #5agree with Power!
power
на 19.10.2022 в 14:00:48 #4Знаех си ! Подозирам , че Косово имат пръст и във войната в Украйна . Да не говорим за глобалното затопляне и кончината на английската кралица , гаранция , че е тяхно дело
Xa-x@v
на 19.10.2022 в 13:40:29 #3projekt на 19.10.2022 в 11:30:54 Въпрос на време е да се случи това.Много т.ъпанари не могат да го зацепят с простите си кратуни.Жалко за България.
projekt
на 19.10.2022 в 11:30:54 #2Това е интересното в цялата ситуация - двойните стандарти За мен въпроса е защо се случи това в Сърбия. 1. Защото е правилно или 2. Защото Сърбия е съюзник на Русия и по този начин се отслабват съюзниците на Русия. Ако е правилно за Косово защо не е правилно Крим Ако не е правилно за никой, защо няма санкции срещу Косово. В Сърбия всички живяха мирно докато не се намеси САЩ. Същото се опитаха да направят САЩ чрез Турция и в България с опитите за отцепване на територии от България, терористични актове на турски терористи и последвалия отговор от страна на България, а именно т.нар Възродителен процес. Този Възродителен процес беше защита на България. Който се чувства българин да остане и да има българско име. Който се чувства турчин и иска да живее в Турция да отива да живее там, а не да се чувства турчин в Кърджали и да иска отцепване на Кърджали от България за да се присъедини към Турция. Може би това че преклонихме глава и станахме член на НАТО ни спаси от етническа война която най вероятно щеше да ни организира САЩ. но всички виждаме че Турция не се отказва и чрез ДПС, а и не само, влияе на политическия живот в България. Дано Турция не реши да действа по твърдо защото вече няма кой да ни помогне. Русия няма да се намеси. САЩ също няма да се намесят. Кой и как ще ни помага..... не знам. Както Турция окупира част от Кипър, така може да реши да окупира части от България и никой не може да ги спре. САЩ с едната ръка гали, а с другата подготвя "ону нещо" да го вкара на всеки който в момента не прави това което наредят от Белия дом. Днес си приятел, утре си враг, после пак приятел, после пак враг и това в зависимост от интересите към момента.
european
на 19.10.2022 в 10:24:36 #1По голяма заплаха от рашите няма на балканите