Президентът Владимир Путин подписа в сряда указ за опростяване на процеса за придобиване на руско гражданство и паспорти за жителите на окупираните от Русия региони Херсон и Запорожие в Украйна, съобщава агенция Ройтерс.
Указът бележи по-нататъшна стъпка към "русификация" на двата региона, където войната в Украйна й позволи да установи непрекъснат сухопътен мост, свързващ Русия с Кримския полуостров, който тя отне от Украйна през 2014 г.
Ходът на Путин разширява процедурата, достъпна за жителите на райони, контролирани от подкрепяни от Русия сепаратисти в украинските региони Донецк и Луганск, където Москва е издала около 800 000 паспорта от 2019 г.
Измененията са направени в постановлението, с което се предоставя такава опростена процедура на жителите на ДНР и ЛНР. Опростената процедура в е съответствие с част осма от член 14 от Федералния закон от 31 май 2002 г. № 62-ФЗ "За гражданството на Руската федерация".
С указа на Путин от 2019 г., с който се въвежда опростената процедура за за жителите на ДНР и ЛНР се посочва, че той е подписан "с цел защита на човешките и гражданските права и свободи, ръководейки се от общопризнатите принципи и норми на международното право".
Членът гласи, че чужденците имат право да кандидатстват за гражданство на Руската федерация по опростена процедура, без да са необходими условия като пет години пребиваване в Русия, наличие на източник на препитание и проверка на знанията по руски език. Разглеждането на молбите за руско гражданство на такива лица и вземането на съответните решения се извършва в срок, не по-дълъг от три месеца от датата на подаване на молбата и документите.
Русия пое пълен контрол над Херсонската област, северно от Крим, в средата на март и държи части от Запорожска област на североизток.
В Херсон украинският губернатор беше свален и беше назначена нова временна военно-гражданска администрация. Той заяви по-рано този месец, че планира да поиска от Путин да включи областта в Русия до края на 2022 г.
Украйна обеща да си върне цялата завзета територия.
Войната в Украйна започна на 24 февруари 2022 г., ден след официалното признаване от страна на Руската федерация с подписа на президента Владимир Путин на независимостта на ДНР и ЛНР.
Декретът на Путин още през 2019 г. бе възприет като провокация, включително и спрямо Минските споразумения, договорени през 2015 г. с посредничеството на Германия и Франция. Целта му е да отдели още по-отчетливо и дълготрайно областите в Източна Украйна, макар и официално Кремъл да признава, че тези области принадлежат към Украйна.
Още тогава Украйна предупреди, че декретът на Путин е подготовка за открита намеса.
Русия вече използва защитата на руските граждани като повод за инвазия в друга съседна страна: през 2008 година в Грузия, след като години преди това издаваше руски паспорти на жителите на отцепилите се региони Абхазия и Южна Осетия.
Тази година пък - на 17 юли, вече е насрочен референдум в Южна Осетия, на който ще се гласува за влизането на непризнатата република в състава на Руската федерация. С аргумента на проведен референдум Русия анексира и територията на Крим.
Именно за сценария "референдум" предупреждаваха украинските власти като подготвян в Херсон от Кремъл в момента, като това бе потвърдено и от руски полиици.