Днес Китай и Сърбия се споразумяха да следват "споделено бъдеще", след като китайският лидер Си Дзинпин посети балканската страна, като част от опита си да изгради по-силни отношения със съюзниците си в Европа. Сърбия стана първата европейска страна, подписала споразумение за свободна търговия с Китай от години, предават от Reuters.

Споразумението за свободна търговия, което трябва да влезе в сила през юли, ще гарантира безмитен износ за 95% от сръбските продукти за Китай през следващите 5 до 10 години, посочва сръбският президент Александър Вучич.

"Днес пишем история", заяви той пред голямата тълпа, събрала се пред сръбския президентски дворец, за да приветства китайската делегация.

Двете страни подписаха 29 споразумения за насърчаване на правно, регулаторно и икономическо сътрудничество. Александър Вучич съобщи още за споразумение за създаване на междуправителствен технологичен комитет, който ще позволи на Сърбия да получи достъп до редица нови технологии и използването на изкуствен интелект.

"Сърбия стана първият стратегически партньор на Китай в Централна и Източна Европа преди осем години и сега става първата европейска държава, с която ще изградим общност със споделено бъдеще", заяви китайският президент. Двамата лидери потвърждават желязното си партньорство.

Посещението на Дзинпин в Белград е част от първата му европейска обиколка от пет години насам и се разглежда като опит за укрепване на връзките с източноевропейските страни с проруски позиции. По-късно днес той ще потегли към Унгария.

Китай подкрепя мирните преговори за Украйна, но с участието на Русия

Китай подкрепя мирните преговори за Украйна, но с участието на Русия

Конференцията за мир ще се проведе на 15-16 юни в Швейцария, но на този етап Русия не е поканена

И двамата президенти увериха, че подкрепят взаимно суверенитета и териториалната цялост на двете държави. Това означава, че Сърбия смята Тайван, разглеждан от Пекин като отделила се провинция, за част от Китай. Точно както Китай смята Косово, което е независима държава от 2008 г., за част от Сърбия.

"Заедно ще се изправим срещу хегемонията и политиката на властта", заяви още Си Дзинпин.

Посещението на Дзинпин съвпада с годишнината от бомбардировките на НАТО през 1999 г. срещу китайското посолство в Белград по време на кампания срещу бивша Югославия. Чрез атаката се целеше покойният сръбски лидер Слободан Милошевич да прекрати репресиите срещу етническите албанци в Косово.

Атентатът, който уби трима китайски журналисти и рани 20 китайски граждани, предизвика възмущението на Китай, както и извинение от тогавашния президент на САЩ Бил Клинтън.

"Китайският народ цени мира, но ние никога няма да позволим такава трагична история да се повтори", посочи Дзинпин вчера.

От 2020 г. насам Китай е най-големият инвеститор в Сърбия, като инвестициите се увеличиха 30 пъти през последното десетилетие, посочи Александър Вучич. Заедно с Унгария Сърбия е най-твърдият поддръжник в Европа на огромния инфраструктурен проект на Китай "Един пояс, един път", който се предвижда да бъде изграден в части от Азия и Европа.

Китай притежава мини и фабрики в Сърбия и е отпуснал милиарди за пътища, мостове и нови съоръжения, което го превръща в ключов партньор на Сърбия в развитието на инфраструктурата.

Допълнително, Си Дзинпин напусна Франция вчера след двудневно посещение, по време на което не предложи големи отстъпки по отношение на търговията или външната политика, въпреки че президентът Еманюел Макрон настояваше за достъпа до пазара и за въпроса за Украйна.

Китай се оглежда за инвестиции в Европа, за да вбие клин между ЕС и САЩ

Китай се оглежда за инвестиции в Европа, за да вбие клин между ЕС и САЩ

Си Дзинпин ще пътува до Франция, Сърбия и Унгария през май