Шотландия скоро може да се върне в ЕС, твърди първата министърка на страната Никола Стърджън. Но преди това нейната Шотландска национална партия трябва да преодолее няколко препятствия, отбелязва Дойче веле.
След края на преходния период за Брекзит тревогите в Шотландия растат пропорционално с желанието за завръщането в общото европейско семейство - поне в Шотландската национална партия (ШНП) на първата министърка на Шотландия Никола Стърджън. "Шотландия скоро ще бъде отново в Европа. Оставете лампата включена", написа Стърджън в Туитър.
Ще има ли втори референдум?
На референдума за Брекзит през 2016 година мнозинството от шотландците гласуваха за оставане в Европейския съюз, но тъй като в цяла Великобритания надделяха гласовете за напускане на блока, Единбург също трябваше да се раздели с Брюксел. Според Шотландската национална партия, след Брекзит в Шотландия е необходимо провеждането на нов референдум за независимост от Великобритания.
Допитване за отделяне на Шотландия вече се проведе през 2014 година. Тогава 55 процента от шотландците избраха да останат част от Обединеното кралство. Сега в Шотландската национална партия се надяват, че фрустрацията, която много шотландци изпитват заради Брекзит, би довела до различен резултат. По данни на вестник "Дъ Скотсмън" към декември подкрепата сред шотландците за идеята за независимост е достигнала рекордните 58 процента.
За да бъде проведен повторен референдум, партията на Никола Стърджън първо трябва да спечели шотландските парламентарни избори през май. За момента тя е фаворит. Евентуалната победа на Шотландската национална партия ще увеличи натиска върху британското правителство да проведе втори референдум за независимост. Досега премиерът на Великобритания Борис Джонсън категорично отхвърляше възможността за такъв.
И в Северна Ирландия расте недоволството
Миналата седмица Шотландия, както и Северна Ирландия, отхвърлиха сделката за Брекзит на британското правителство - с 92 на 30 гласа в Единбург и с 47 на 38 в Белфаст. Северна Ирландия също гласува с крехко мнозинство против Брекзит през 2016-а година.
Обединеното кралство напусна единния пазар на ЕС и митническия съюз в началото на годината. По този начин Брекзит най-после беше завършен. Министър-председателят Джонсън определи това като "велик момент" за страната си. Свободното придвижване между Великобритания и 27 държави от ЕС приключи.
Новата граница
Какво означава това онагледява ситуацията в Кале, където френски служители вече осъществяват митнически контрол на преминаващите стоки. Като цяло обаче, очакваният хаос на границата засега не се сбъдва.
58eng
на 03.01.2021 в 17:15:37 #8Многознаещи,отбеляза се,че акта с връщането на Шотландия едва ли е за утре...излишно е да се предполага в днешно време.
chafeto
на 03.01.2021 в 13:47:55 #7karamazov Горда нация са били по времето на Сър Уолъс. Днес за съжаление, както повечето европейци, са превърнати в "кастрати". М/у другото (не по темата), те са известни като "габровците" на Европа, което май до голяма степен наистина е така. Знам, че когато англичаните чуят за шотландци, много често се забелязва някаква насмешка. За сега отделянето на Шотландия от кралството и връщането и в ЕС не изглежда много реално. Това едва ли среща одобрението на стратезите зад океана, които едва ли биха работили в полза на ЕС (който е потенциална конкуренция) за сметка на един от най-лоялните си партньори. Ако хипотетично Великобритания реши да следва курс, който се разминава с този на САЩ (което аз лично не виждам как би могло да стане), то веднага щяха да започнат дейности, катализиращи процесите на евентуално разпадане на кралството. Всички знаем за старата практика разделяй и владей.
chafeto
на 03.01.2021 в 13:24:06 #6halo Американски циганино, вълната на популизма свърши. Сега започва да тече времето на БоДжо за сметката. ************************************************ Преди Бо Джо на опашката за сметката би трябвало да е Тони Блеър. С епруветките... И не само той. Но това е друга история.
chafeto
на 03.01.2021 в 13:19:45 #5karamazov Какво общо има връщането на Шотландия в ЕС с някой си Сорос бе, мутро скриминална регистрация! Шотландците ще си решат нещата сами.Те са горд народ и не се съобразяват много със зависимости. А ти ще си пукнеш от злоба като тъп шушон (това е прост гумен цървул). ************************************************************ Ибреее! Леко бре, какво си се разлютил такъв?
. По принцип намесата на множеството Соросови фондации в управлението на държавите не е тайна за никого. Затова е и таза драма с Унгария. Ние също си имаме челен опит, когато преди време едно правителство се опита да им наруши данъчния комфорт. Тъй че не виждам от какво си толкова изненадан и чак фрапиран.
halo
на 03.01.2021 в 11:08:04 #4Американски циганино, вълната на популизма свърши.
Сега започва да тече времето на БоДжо за сметката.
hmmm
на 03.01.2021 в 09:26:30 #3Караъролов, цинго, хубаео че отново показа че си неграмотен. Ето чети, какво е общото. Във Великобритания започна кампания за втори референдум за Брекзит. Тя е финансирана от американския милиардер Джордж Сорос. https://bntnews.bg/bg/a/skandal-s-taen-zapis-na-boris-dzhonsn
karamazov
на 03.01.2021 в 08:44:42 #2Какво общо има връщането на Шотландия в ЕС с някой си Сорос бе, мутро скриминална регистрация! Шотландците ще си решат нещата сами.Те са горд народ и не се съобразяват много със зависимости. А ти ще си пукнеш от злоба като тъп шушон (това е прост гумен цървул).
hmmm
на 03.01.2021 в 08:33:10 #1Шансовете Сорос да пукне скоро и news bg да изпадне в траур, че не може да взема кинти от спуснатите статийки на дойче зеле, май са по-големи.