Цената на природния газ в Европа се повиши над 2500 долара за 1000 куб. м във за първи път от 8 март насам. Данните са на лондонската борса ICE. Общото увеличение на цената на газа от началото на деня надхвърля 8%. Вчера цената на газа в Европа надхвърли 2400 долара за 1000 куб. м., след като в неделя вечерта, 14 август, цените на газа също скочиха до 2350 долара за хиляда кубически метра.

Цената на септемврийските фючърси на хъба TTF в Нидерландия се повиши до 2501,7 долара за 1 хил. куб. м, или 238,765 евро за MWh (на базата на текущия обменен курс евро/долар, цените на ICE са в евро за MWh).

 Значителното увеличение на цените на природния газ идва на фона на съобщенията от "Газпром", че износът на руски газ за страни извън ОНД е бил намален с 34,7% от началото на 2022 г.

Може ли Европа да живее без руски природен газ?

Може ли Европа да живее без руски природен газ?

ЕС трябва да се бори да поддържа домовете топли и индустрията работеща тази зима

Едновременно с това руските медии съобщават за намаляване на добива от страна на "Газпром".

От началото на година руският концерн е добил 274,8 млрд. куб. м газ. Това е с 13,2% (41,7 млрд. куб. м) по-малко от миналата година, са съобщили от компанията, цитирани от "Интерфакс".

Търсенето на газ на компанията от газопреносната система на вътрешния пазар през този период намалява с 2,3% (3,6 млрд. куб. м). Износът за държави извън ОНД е 78,5 млрд. куб. м, което представлява спад от 36,2% (44,6 млрд. куб. м) спрямо същия период на 2021 г.

Компанията отбеляза увеличение на износа за Китай по тръбопровода "Силата на Сибир" в рамките на двустранен дългосрочен договор между Газпром и CNPC. "Доставките редовно надвишават дневните договорени количества", се казва в съобщението за пресата, без обаче да се посочват конкретни цифри.

По-рано "Газпром" не изключи, че цените на газа в Европа може да се повишат и над рекордните 4000 долара за 1000 куб. м през зимата. Два пъти в шеговит тон заместник председателя на руския съвет по сигурността Дмитрий Медведев направи коментар по темата. 

Рискът от недостиг на газ през зимата - реален, но управляем

Рискът от недостиг на газ през зимата - реален, но управляем

"Няма газ" се превърна в популярен рефрен сред българските бизнес и политически лидери. Твърдението обаче се основава на преувеличен риск

В началото на август месец бяха разпространени снимки от финландската телевизия Yle с пламъци в небето в близост до разпределителна станция на руската енергийна компания "Газпром" близо до Портовая, където започва и газопроводът "Северен поток 1". Според информацията това е доказателство, че Русия гори непродадения и недоставен на Европа природен газ. Пламъкът се е появил за първи път, след като Кремъл значително ограничи доставките на газ за Европа.