Новият законопроект за засилване на мобилизацията, внесен за разглеждане в украинския парламент, предлага запазване на общите правила за предоставяне на отсрочки по време на мобилизация, но все пак предвижда някои нововъведения.

Както става ясно от текста на законопроекта, публикуван на уебсайта на Върховната рада, отсрочка от мобилизация вече ще има за:

- граждани, които са служили на военна служба по време на законовия режим на военно положение и са били освободени от служба поради края на военната си служба, по-специално тези, които са служили 36 месеца (продължителността на отсрочката ще бъде определена от щаба на Върховния главнокомандващ -главен);

- граждани, освободени от военна служба след завръщане от плен;

- наборници, освободени от служба по време на военно положение (отлагането е валидно за шест месеца);

- кандидати за професионално (професионално), професионално предвисше и висше образование, обучаващи се в редовна или двойна форма на обучение, както и тези, които получават ниво на образование, което е по-високо от полученото преди това, без да се взема предвид специалността (стажанти, докторанти).

Украйна преработва спорния законопроект за мобилизацията

Украйна преработва спорния законопроект за мобилизацията

Парламентът го върна на правителството

В същото време отлагането остава за следните категории граждани:

- лица с увреждания и обявени за негодни за служба по заключение на ВЛК;

- военнослужещи, които имат три или повече деца на издръжка (при липса на задължения за издръжка);

- военнослужещи, които сами отглеждат дете;

- военнослужещи, които отглеждат болно дете;

- осиновители и настойници със сираци на издръжка;

- тези, които постоянно се грижат за болна жена (съпруг), дете, както и техните родители или друг близък роднина;

- научни и научно-педагогически работници на институции за висше и професионално предвисше образование, научни институции;

- военнослужещи, чиито близки са загинали или изчезнали при отблъскване на руската агресия, считано от 2014 г.

Вечерта на 30 януари кабинетът на министрите представи актуализирана версия на законопроекта за мобилизация във Върховната рада. Той е разработен, като се вземат предвид всички основни недостатъци, за които предишната версия беше критикувана.

Зеленски все още мисли за мобилизацията

Зеленски все още мисли за мобилизацията

Всички в Украйна разбират, че са необходими промени

Сред най-важните разпоредби на закона е, че правата на укриващите се ще се ограничават само по съдебен ред. В предишната версия на законопроекта такива правомощия бяха дадени на ръководителите на TCC, което възмути юристите.

Законопроектът ще позволи на Киев да призове повече хора в армията предвид продължаващата близо две години война с Русия. Проектопредложенията включваха онлайн призовки и редица строги санкции за тези, които нарушават закона за мобилизацията.

Но се наложи документът да бъде преработен. 

Законопроектът беше внесен от правителството след консултации с военни и веднага се сблъска с критики от обществеността и политиците. Законодатели и анализатори предупредиха, че някои от разпоредбите му нарушават Конституцията и крият корупционни рискове.

Киев все още не е съгласувал новите правила за мобилизация

Киев все още не е съгласувал новите правила за мобилизация

Комисии в парламента не са съгласни с всички промени на правителството

Законопроектът трябва да бъде приет на няколко четения и след това да бъде подписан от президента Володимир Зеленски.

Миналия месец държавният глава заяви, че армията е предложила мобилизиране на още 450 000-500 000 души. Началникът на армията Валерий Залужни посочи, че в тази цифра са включени военните планове и прогнозите за възможни загуби. Военни анализатори отбелязват, че половин милион души ще е за цялата година.