Украинският президент Володимир Зеленски заявява, че не е получавал предложение от Китай за обсъждане на предложения мирния план, въпреки че по дипломатически канали е дал да се разбере, че би искал да се срещне с китайското ръководство.
Зеленски заявява това в интервю за японското издание Yomiuri Shimbun в четвъртък на връщане от фронта за Киев, а основните положения от интервюто представя руската редакция на BBC. Самият вестник публикува интервюто днес, а Зеленски посети Бахмут на 22 март.
Преди да пътува до Москва за срещата си по покана на Владимир Путин, китайският президент Си Дзинпин заяви, че планира да разговаря и с Киев, вероятно чрез видеовръзка, тъй като не е правен и намек за посещение на Киев.
До този момент това не се е случило.
В интервюто Зеленски се изказа скептично за предложения от Пекин план, който поставя на първо място необходимостта от прекратяване на огъня и преговори между Киев и Москва. Според Зеленски основното условие на всеки мирен план трябва да бъде зачитането на суверенитета и териториалната цялост на Украйна.
Той заявява отново, че за да започне диалог, на първо място Русия трябва да се изтегли от украинските територии, а що се отнася до прекратяването на огъня, той няма доверие на Путин по този въпрос.
Друга част от интервюто е цитирано от Der Standard, в която Зеленски признава, че украинската армия не може да започне още контраофанзивата си заради липсата на боеприпаси. "Все още не можем да започнем". Без танкове и артилерия на фронта не могат да бъдат изпратени "никакви смели войници". Според вестника Зеленски ясно е показал сериозния недостиг на оръжие.
Военната ситуация в източна част на страната е "недобра", заявява президентът: "Чакаме да пристигнат боеприпаси от нашите партньори." Според украинците руските военни изстрелват три пъти повече боеприпаси всеки ден, отколкото украинските сили.
В същото интервю Володимир Зеленски благодари на японското правителство за подкрепата, която оказва на Украйна. Киев оценява факта, че Япония е една от първите страни, наложили санкции на Русия.
Украинският лидер повдигна и въпроса за ядрените електроцентрали, които в момента са окупирани от руски войски, което представлява сериозна заплаха за ядрената безопасност на Европа и света. Украйна ще има нужда от целия опит на Япония в тази област.
Миналия вторник японският министър-председател Фумио Кишида посети Киев.
chafeto
на 26.03.2023 в 11:37:52 #2Такива неща се обсъждат с центъра за взимане на решения, а Киев не е такъв. Да не говорим, че нещата, които "предлагат" са крайно несериозни.
ruskikenef
на 25.03.2023 в 12:41:38 #1Руското нападение срещу Бахмут е „до голяма степен в застой“, казва Министерството на отбраната на Обединеното кралство. Това най-вероятно е резултат от изключителното изтощение на руските сили. Украйна също претърпя тежки жертви по време на отбраната си. Министерството каза, че ситуацията в Русия вероятно се е влошила от „напрежението между руското министерство на отбраната и Wagner Group, като и двете участват с войски в сектора“. Битката за Бахмут е най-дългата и кървава от войната на Русия в Украйна. В очакване – може би страх – от подкрепата на Запада за дългоочакваната „пролетна офанзива“ на Украйна, Русия прекара последните няколко седмици, хвърляйки вълна след вълна от атаки срещу героична и решителна украинска фронтова линия. Напредъкът е ограничен и въпреки седемте месеца на интензивни битки, градове като Бахмут не са паднали. Сега Русия изглежда по-близо до кулминацията - темпото на атаките е спаднало с над 80%. https://www.theguardian.com/world/live/2023/mar/25/russia-ukraine-war-live-russian-assault-on-bakhmut-has-largely-stalled-says-uk