Министерският съвет одобри позицията на страната ни по дело пред Съда на Европейския съюз, което е образувано по искане на Европейския парламент за становище относно присъединяването на ЕС към Истанбулската конвенция.
В рамките на делото ЕП отправя два въпроса към Съда на ЕС, по които могат да участват и държавите членки, за да изразят своята позиция по исканите въпроси.
Българското правителство отговаря положително на въпроса дали за сключването от името на ЕС на Истанбулската конвенция е необходимо Съветът на ЕС да приеме две процедурни решения.
Вторият въпрос е дали е съвместимо с учредителните договори на ЕС Съюзът да сключи Истанбулската конвенция без общо съгласие на всички държави членки, така че всички те ще бъдат обвързани от тази конвенция.
По този въпрос правителството е на мнение, че трябва да има общо съгласие на всички държави членки, за да се сключи Истанбулската конвенция от името на ЕС.
България обаче не може да даде такова съгласие поради решението на Конституционния съд от юли 2018 г., в което се обявява, че Истанбулската конвенция не съответства на Конституцията на България.
Припомняме, след като ратификацията на Истанбулската конвенция мина през Министерския съвет и стигна до Народното събрание в началото на 2018 г., се разрази бурен дебат не само в обществото, но и сред политическите партии.
Освен от ВМРО и "Атака", от БСП също се обявиха против ратификацията, като дадоха заявка и за организиране на референдум. Само няколко дни след като заявиха това, социалистите обаче смениха въпроса.
Позицията на БСП беше разкритикувана обаче от бившия лидер и сега председател на ПЕС Сергей Станишев. Да организира референдум се закани и лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов.
Президентът Румен Радев също се обяви срещу ратификацията и я нарече "зле написан закон".
От социологическо проучване на "Барометър" през декември миналата година става ясно, че отхвърлянето на конвенцията е успокоило българите. 43,9% дават положителна оценка на отхвърлянето на т.нар. Истанбулска конвенция.
GolaVoda
на 11.12.2019 в 23:29:48 #1А бе не гласуваха ли евродепутатите на ГЕРБ ЗА конвенцията?? А ако те са гласували ЗА, то патриотите дето са в коалиция с тях, какво се правят, че са против. Как точно са против коалиционните си партнъори? Според мен България ще ратифицира тази конвенция.. И ще приеме и Стратегията за детето.. щото функционерите на ГЕРБ си мислят, че това не се отнася за тях!!! отнася се за някакви бедни и глупави цигани, но за тях не.. щото са успешни влиятелни и т.н. А основния принцип на християнството "Не прави на другите това, което не искаш да се случи на теб" просто го забравят. Моралът го няма.. а без морал няма общество..тоест няма да влезем в някакво фантастично европейско семейство от Геове и деца без родители, защото такова не може да има.. Но ще влезем в семейството на комшиите, като едно време, щом Ердоган се обърне към нас. Без морал губим лидерската позиция в тази страна и губим правото да имаме държава..Впрочем вече ни се е случвало...а и властта в момента се делигитимира. но иди го обясни на животни!!