Председателят на либералните демократи в Европарламента Греъм Уотсън каза, че на България и Румъния може да бъдат наложени ограничения в областта на правосъдието и вътрешните работи, селското стопанство и здравеопазването.

Смятаме, че ще са необходими няколко предпазни клаузи. Обхватът и естеството на тези клаузи няма да са обект на дискусия, каза пред журналисти Уотсън, цитиран от АП.

Макара и да сме в „Европейската година на мобилността", отбелязват междувременно от пресслужбата на Европейския парламент, две години след присъединяването на 10 нови страни към Съюза, доклад на Европейската служба, наблюдаваща поведението на европейците, се спира на някои съществуващи пречки за мобилността на работниците.

Във връзка с предстоящото членство на България и Румъния докладът призовава за политика, която не се основава на предвиждания, които могат да се окажат погрешни.

Озаглавен „Кой се страхува още от разширяването на ЕС", докладът на бившия еврокомисар Марио Монти анализира сегашната ситуация и отправя някои препоръки за нейното подобряване.

Монти заключава, че както старите, така и новите страни членки са спечелили от свободното придвижване в ЕС.

Когато през 2004 година 10-те страни се присъединиха към ЕС, отбелязват от пресслужбата, само Великобритания, Ирландия и Швеция предоставиха пълен достъп за техните работници.

Това несъмнено се оказа популярно, като само във Великобритания до август тази година дойдоха 427 000 работници.

Две години по-късно Финландия, Гърция, Португалия, Испания и Италия последваха примера.

Белгия, Дания, Люксембург, Франция и Холандия постепенно премахват ограниченията, единствено Австрия и Германия запазват намеренията си да поддържат ограниченията в максимално допустимия срок - 2011 година.

Според доклада ограниченията в движението поддържат изкуственото разделение между „стара" и „нова" Европа и водят до недоверие.

Докладът призовава също така за повече надзор на пазара на труда, за да се предотвратят разликите в заплащането и дискриминацията (на работниците се дава минимално заплащане в приемните страни).

Освен това докладът призовава за „кръгова миграция", така че работниците да могат да приложат добитите в чужбина знания и умения, когато се завърнат в родината си.
Това соперд авторите може да предотврати „изтичането на мозъци".