ПП/ДП са плагиати, присвоили законопроекта на ГЕРБ, предлагащ оборудването за АЕЦ "Белене", за което България преди години плати 1,2 млрд. лева, да се продаде на Украйна. Че е засегнат от "плагиатството" не скри депутатът от ГЕРБ Делян Добрев.
"Колегите от ДБ и ПП очевидно обичат да си присвояват чужд труд. Видях, че снощи са се похвалили с една инициатива на ГЕРБ, инициатива, която ние сме внесли. Няма нито една дума, нито една запетая, която да е предложена от колегите. И според нас това граничи с плагиатство", възмути се "врагът с партиен билет" в ГЕРБ Делян Добрев. Народният представител, който е най-отявленият опозиционер на съвместното управление на ГЕРБ с ПП/ДБ вчера имаше и позиция по същата тема, публикувана в социалните мрежи.
Припомняме, че след арбитраж, чийто резултат излезе по време на управление на ГЕРБ, страната ни плати оборудването на Русия и го докара на съхранение у нас, където се намира и в момента. Още тогава имаше сондажи дали може да го продадем, но сред възможностите не се споменаваше Украйна, а по-скоро Иран.
От няколко години оборудването за Втора атомна стои на площадката, държавата се грижи за съхраняването му, но след началото на войната в Украйна то вече губи смисъла си.
"Централа с такова оборудване може да бъде построена само от руснаците. А имайки предвид, че има санкции, този проект няма никакво бъдеще, това оборудване не може да бъде използвано в България."
Реакторите, които според Добрев не трябвали на България, биха свършили работа в Украйна поради това, че в една от ядрените й централи 3-и и 4-и блок били завършени на 80%.
"И единственото, което им липсва, са двата реактора, четирите парогенаратора и циркулационните помпи, които ние имаме. Ние се явяваме единственият продавач в света на оборудването, от което украинците имат нужда. И обратното - те се явяват единственият купувач на оборудването, което ние имаме."
1,2 милиарда лева - това е цената, която според намерението на ГЕРБ България ще иска за реакторите от "Белене". "Това дори е ниска цена", отсече Добрев. Именно за толкова България преди години, по време на управлението на кабинета "Борисов" 2, бе осъдена да плати на Руската федерация за мощностите.
Припомняме, че проектът "Белене" стана част от 30-годишната стратегия на служебния министър на енергетиката Росен Христов, който и на тръгване от МС призова следващото правителство да предприеме стъпки по неговото размразяване. Служебният кабинет на Гълъб Донев даде заявка, че има намерение на възобнови проекта за строителство на втора централа в България.
Припомняме и че през 2018 г. депутатите от 44-то народно събрание (по време на кабинета "Борисов-3") приеха падането на мораториума върху строежа на АЕЦ "Белене", наложен по време на кабинета "Борисов-3" през 2012 г. и го размразиха, макар и да не се знае какво означава това, макар министърът, сега депутат от ГЕРБ, Теменужка Петкова да го лансира.
Проектът втора ядрена "Белене" е замислен още през 80-те години на миналия век, но замразен през 1990 година. Всички опити за продължаване на проекта са неуспешни, въпреки че дори беше включен в т.нар. Голям шлем на президента Георги Първанов.
Получи и експресивното име, дадено му лично от Бойко Борисов, "един гьол", струващ 800 млн.лв.