Евродепутатите отхвърлиха искането да бъде свален имунитета на евродепутата от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Елена Йончева на пленарното си заседание в Страсбург, съобщиха от пресофиса на Йончева.
Решението е окончателно. То потвърждава вече гласуваното решение на комисията по правни въпроси на институцията.
"Имунитетът ми остава, защото преследването срещу мен в България е политически мотивирано и това стана ясно в Европейския парламент. Аргументите на европейските депутати са ясни и те трябва да се отчетат от българските власти. Наказателните производства не трябва да се използват като политически бухалки - не трябва да има и минимум съмнение в това. Нужни са реформи и гаранции за безпристрастност и политическа неутралност", заяви Елена Йончева.
Припомняме, на 25 ноември 2019 г. прокуратурата започна процедура по искане на имунитета на Йончева от тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров. Мотивът беше пране на пари и по-точно извършване на финансови операции със средства от фалиралата КТБ.
Самата Йончева нямаше против да се раздели с имунитета си. На 4 декември 2020 г. разглеждането на нейния имунитет бе отложено.
В днешното решение от Европейския парламент се мотивират, че досъдебното производство срещу Елена Йончева е започнато в момент, когато политическата й ангажираност е вече добре известна - по това време тя е народен представител в българския парламент.
По това време Йончева сигнализира за заплаха срещу нея от бившия премиер Бойко Борисов, предадена й в сградата на българския парламент.
Евродепутатите отчитат, че искането за сваляне на имунитета на Йончева е за много по-ранен период, в който тя е работила като журналист.
"Подобно забавяне на действията не е обосновано по убедителен начин", пише в документа. Европейските депутати от Комисията по правни въпроси отчитат факта, че сигналът за разследването е подаден от нейни политически опоненти (представителите на ГЕРБ Делян Добрев и Антон Тодоров) като се отбелязва и изключително активната й дейност по разобличаването на корупцията в управлението на ГЕРБ, както и заплахата, отправена към нея в записа с гласа на бившия премиер Бойко Борисов. Той е направен няколко дни, след като Елена Йончева внесе в прокуратурата три сигнала, свързани с "Барселонагейт".
Самото обвинение беше повдигнато месец след като тя обяви в Народното събрание, че също ще работи по тази афера, изтъкват от ЕП.
Самата Йончева уточни, че правилникът на Европейския парламент не предвижда самостоятелно, лично отказване от имунитет от страна на самия евродепутат.
"Европейските депутати нямат отделен имунитет - счита се, че той е общ за ЕП и обикновено се преценява дали свалянето във всеки конкретен случай ще се отрази на дейността на парламента като цяло", поясни Елена Йончева.
В настоящия мандат на Европейския парламент от всички поискани имунитети има само още един такъв случай - европейските депутати запази имунитета на бившия министър-председател на Белгия Ги Верхофстад.
В комисията, която разгледа нейния случай, има представители на повече от десет държави членки. Докладчик по искането е Жил Льобретон - европейски депутат от крайнодясната група "Идентичност и демокрация". Заключението на Жил Льобретон, подкрепено от мнозинството евродепутати, е че в конкретния казус са налице основателни съмнения за използване на наказателно производство за дискредитиране на член на ЕП.