БСП ще сезира Конституционния съд срещу решение на парламента. Към левицата се присъединява и "Възраждане", социалистите призовават и "Продължаваме промяната" да ги подкрепи.
"Стана практика решенията на парламента да изземват функциите на изпълнителната власт", каза депутатът Борислав Гуцанов на трибунка в парламента.
Става дума за решение на Народното събрание, с което се предвижда строителството на нови ядрени мощности за нова технология, работеща само в Китай.
"Не искаме България да се превръща в арена за изпитание на нови ядрени мощности", посочи Гуцанов.
Над 780 000 подписа има събрани на референдум за ядрената енергетика, припомнят от БСП. Левицата иска да има развитие на ядрената енергетика и мощности.
АЕЦ "Белене" има оборудване и необходимите средства, вложени са 10 млрд. лв., за да се търси нова технология, са мотивите на социалистите.
Румен Гечев наблегна на важността на проекта АЕЦ "Белене". БСП беше последователна и доказахме, че проектът е изгоден за българската икономика и има всички лиценз. Не може да се плащат допълнителни средства в нови ядрени мощности.
Припомняме, че самият служебен кабинет на Гълъб Донев даде заявка, че има намерение на възобнови проекта за строителство на втора централа в България - АЕЦ "Белене". Проектът е замислен още през 80-те години на миналия век, но замразен през 1990 година. Всички опити за продължаване на проекта са неуспешни, като през 2012 година бе наложен и мораториум върху него с решение на Народното събрание и след определението, дадено му лично от Бойко Борисов, "един гьол".
През 2013 година бе проведен национален референдум по въпроса, като обаче във формулировката на въпроса не беше посочен АЕЦ "Белене", а се питаше за развитието на ядрената енергетика в България. Референдумът не събра нужната активност, за да премина на законодателно ниво.
БСП последователно защитава проекта, въпреки скептицизма на експерти, включително и днес и особено на фона на наложените заради войната в Украйна санкции върху Руската федерация.
Едновременно с това през юни 2018 година Народното събрание размрази официално 30-годишния проект за втора ядрена централа в България - "Белене".
Мораториумът върху строителство на АЕЦ "Белене" бе въведен от Народното събрание през 2012 г. - в първото правителство на ГЕРБ с премиер Бойко Борисов. Темата за проекта АЕЦ "Белене" обаче стана отново актуална, след като от Българска академия на науките изготвиха по поръчка на БЕХ доклад за изготвяне на Национална стратегия в областта на енергетиката с фокус върху електроенергетиката.
Срещу строителството се обявяват категорично против всички десни формации, които в момента са извън парламента. Критика изказват и четирите организации от АОБР, които не са доволни от изискванията на държавата към строителството на нова ядрена мощност. През май 2019 г. бе открита процедурата по избор на стратегически инвеститор за проекта АЕЦ "Белене", а една година по-късно тържествено бе обявено, че кандидатстват американци, французи и руснаци.