Промените в Изборния кодекс влязоха в дневния ред на Комисията по конституционни и правни въпроси в Народното събрание като №1. С пълно единодушие с 23 гласа "за", без "против" и "въздържали се" народните представители приеха да разгледат всяко едно предложение - такива има от ПГ на "Има такъв народ", ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица, "Възраждане", ПП-ДБ и отделно едно от днес на ПП.
Промените в Закона за вероизповеданията на ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица и "Възраждане" ще са втора точка, а едва като трета влязоха промените в Закона за съдебната власт.
Предложението на първо място депутатите да се заемат с Изборния кодекс беше на Александър Рашев от "Има такъв народ", подкрепено с аналогично от Георги Георгиев от ГЕРБ-СДС. От БСП Мая Димитрова също ги подкрепи, но именно тя вкара темата за законопроектите, касаещи Закона за вероизповеданията по казуса с българската като втора в дневния ред, а пък съпротивата на Надежда Йорданова от ПП-ДБ съдебната власт да остане първа не успя да преодолее интересите на депутатите.
На опитите промените в Закона за съдебната власт да минат на заден план се противопостави и адвокат Петър Петров от "Възраждане". Той вижда от проведените преговори за правителство опити да се напълни дневният ред, така че да не излезе от нея доклад по отношение на трите законопроекта за промени в съдебната власт. Въпреки това "Възраждане" подкрепя предложението промените в Изборния кодекс да влязат в дневния ред, както и в Закона за вероизповеданията.
"Датата 16 януари приближава и единственият законопроект, който може да спре процедурата по избор на нов главен прокурор, е именно този на "Възраждане", аргументира се адвокат Петров.