Зеленият сертификат показва, че аз все пак като премиер имам лидерството. Това заяви премиерът Кирил Петков в предаването "Панорама" по БНТ, като коментира споровете по темата в управляващата коалиция. Популярна или не, тази мярка е правилна, защото показва, че няма двоен аршин спрямо ресторанти и администрация. Премиерът заяви, че до този момент в коалицията няма пробойни и търкания.
По думите му, в началото ваксините са будели съмнения, защото са били нови, но днес вече няма място за притеснение, при поставени милиарди дози. Но не е допустимо България да е след Руанда по ниво ваксинирани. Започваме информационна кампания с проф. Аргирова и други специалисти относно придружаващите заболявания на много хора, като например диабет. Българският народ трябва да вземе решение като разполага с правилната информация.
Трябва да се намери баланса в коалицията по въпроса за зелените сертификати. Тази позиция изказа сутринта в студиото на Нова телевизия Андрей Чорбанов, който и вчера прочете декларацията от името на "Има такъв народ" в парламента, която бе възприета и като първата цепнатина в новото мнозинство.
Чорбанов не мисли, че тяхната позиция може да доведе до разтурване на коалицията. Той увери, че позицията на ИТН е принципна, но и принципно са отговорни и към сключеното коалиционно споразумение.
Не е логично разликата между България и други страни да се дължи само на процента ваксинирано. Въпросът е как да се организира една доболнична помощ и защо у нас тя не работи, заяви Чорбанов.
Имаме ужасно много проблеми във всички възможни сектори. Ние го знаехме. Добре е, че имаме приемственост и диалогичност между старото и новото управление, което преди това го нямаше, призна той.
Петков не скри трудностите, с които се е сблъскал още в началото на управлението си.
Според него, не е нормално още в първия ден на встъпване в длъжност на новото правителство, да има такъв скок на цените. Нормално би било да е минала поне една седмица. Счита, че наложеният мораториум е правилна стъпка, въпреки че дава основания за критики, че властта се намесва в работата на регулатори и борси.
Петков обаче счита, че трябва политиката да се промени, за да свърши вече наложеният вариант винаги крайният потребител да плаща накрая "обяда".
Другата трудност, с която се е сблъскал в първите си дни като премиер, са наводненията в редица селища на страната и припомни как е помогнало правителството на засегнатите от бедствията. Това му даде повод да обърне внимание върху обществените поръчки и приоритета на кабинета - достъпа на хората, средствата, дадени на общините и контрола върху тях. Да контролираме харченето на обществените пари така, както собствените си, обясни той.
Петков отхвърли твърдението, че президентът Румен Радев се намесва в работата на правителството. Той обаче настоя, че координацията между институциите е важна и ще работи за диалог. Ще се сложи край на предишната практика на "войни".
По темата "Северна Македония" той припомни, че е даден срок от 6 месеца, за да могат отделните групи да започнат да работят заедно - например, в транспорта, бизнеса и културата. Да се обърне риториката и да започнем да работим и печелим заедно, а не да продължаваме вечните конфликти.
Петков отрече, че се опитва да "махне" неудобни лица в управлението - например столичния кмет Йорданка Фандъкова. Отрече, че е искал оставката ѝ. Но защити позицията си, че иска промени и на местно ниво.
Искам лустрация на крадците, а това се случва институционално. Да няма защитени, без значение партийната принадлежност, но да се отсяват и клеветите - заяви Петков в отговор на въпрос очаква ли се "изчегъртване" и ще има ли снизхождение за "подмазвачите", които сега ще го обградят.
За скандала с гражданството си, Петков заяви, че не се счита нарушител и съответните власти вече са се произнесли по темата.