Важна и чувствителна е темата как да изглеждат териториалните планове за справедлив преход. Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров на пресконференция, посветена на разработването и реализирането на териториалните планове за справедлив преход.
Той обясни, че темата е от изключителна важност, като трябва да се обменят мнения за степента на подготовка на териториалните планове за справедлив преход, но трябва да се формира и синдикалната визия за тях. Не се обръща достатъчно внимание на зелената трансформация и дигиталната такава, посочи Димитров.
КНСБ настояха, че връзката между всички инструменти и механизми, които могат да финансират зелена, дигитална и технологична трансформация трябва да бъде видяна в една обща стратегия. Към настоящия момент това не се случва, посочи президентът на синдикалната организация.
В Националния план за възстановяване и устойчивост от КНСБ поставяли въпроса как ще помогне, като не трябва да бъде искано от синдикатите да раздават въженца на своите синдикални членове, да не ги преквалифицират в кравари, общи работници или берачи на лавандула, а да създават големи индустриални мощности.
Националният план за възстановяване и устойчивост няма ясно изразено териториално намерение, посочи Димитров, като се надява до края на мандата на служебното правителство планът да бъде внесен за разглеждане в ЕК. Ако се търси сходимостта и взаимовръзката, сега е времето в тези 1-2 месеца да се направят максимални усилия за промени в плана, настоя Пламен Димитров.
По думите му в плана за възстановяване и устойчивост няма целеви проекти. Време е тези приказки и опитите да сглобим пъзела, но за да има ресурс, който да послужи за възстановяване на икономиката и постигане на нейната устойчивост за вдигане на заплатите, които хората и ние искаме, част по-скоро тези въпроси трябва да се сглобят, категоричен бе Димитров.
Той настоя да се сглоби национална стратегия по справедлив преход, която да се формира на национално, синдикално и фирмено ниво. КНСБ искат да финализират този процес навреме.
В приоритетните области, според КНСБ, трябва да присъстват в националната стратегия и териториални планове за справедлив преход. Трябва да се извършват надеждни икономически анализи и социални проучвания на регионално ниво, кръговата икономика и устойчивото управление на ресурсите са един доста голям сегмент, в който могат конкретни проекти на местно ниво да бъдат генерирани, водородни технологии и енергийни системи, конверсия на въгледобивния комплекс, участие на работещите в собствеността и управлението, биоикономиката, агроенергетика и високотехнологично селско стопанство.
КНСБ няма да приемат никакви планове, които разбиват синдикалните виждания.
Президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов обясни, че брюкселският език и езикът, на който говорят нормалните хора, се различават съществено.
Трябва да си дадем ясни отговори накъде сме тръгнали и какво ще ни се случи по-нататък, посочи Манолов и добави, че в България тези процеси се управляват от политически социопати. Няма никакви причини да не се притесняваме от това, което ни се предлага и да реагираме на всяка една стъпка по начин, по който ние си знаем, подчерта президентът на КТ "Подкрепа". Трябва да имаме готовност да се пазим, призова Манолов.
КНСБ и КТ "Подкрепа" нямат никакво отпускане нито в кръста, нито в главата, като са готови по всяко едно време да реагират на национално ниво, каза иронично лидърът на КТ "Подкрепа".
ilian-mavrov
на 31.05.2021 в 07:51:36 #2Тия двамцата забравиха коги стояха "мирно" зад един собственик на футболен клуб 10-то кратен шампион на територията България.Сеги надигат глас...
GolaVoda
на 28.05.2021 в 12:26:43 #1що бе ресторантъорите и хотелиерите ще се преквалифицират в майстори на велосипеди.. такава е тенденцията.. ето ти индустриална мощ... пък и какво да ги жалим.. повечето хотели по морето са с крадени пари... те ако бяха строени със заеми щяха да отидат на разпродажба още веднага след построяването си.