Протестът на медицинските сестри за по-високи заплати и по-добри условията на труд продължава днес пред Народното събрание. Това съобщи БНР.
След вчерашната демонстрация, в която се включиха фармацевти и служители в МВР, тази сутрин медицинските специалисти посрещат депутатите с разпъната палатка пред Народното събрание. Те са подготвили листовки за народните представители и гражданите, които представят проблемите в сферата на здравеопазването.
Организаторът на протеста - медицинската сестра Мая Илиева, обясни: "В 8:30 часа ще ги чакаме на вратата. Всяка сутрин ще бъдем тук и ще ги изпращаме след работно време с тези листовки. Ще бъдем тук в дните, в които те заседават, и в часовете, в които заседават.
Когато в парламента не се провеждат заседания, акцията на медицинските специалисти ще бъде на столичните площади "Славейков" и "Света Неделя", където ще раздават листовки, за да информират гражданите за проблемите в здравеопазването и ще отговарят на техните въпроси.
Медицинските специалисти, казаха, че протестът им ще продължи, докато не бъдат изпълнени исканията им.
Припомняме, протестите на медсестрите продължават от месеци. На 1 март медицински сестри излязоха на протест пред сградата на Министерството на здравеопазването. Това се случи въпреки обещанието на премиера за повече средства.
Фелдшерите също изразиха недоволството си пред министерството с искане да имат правото да създадат самостоятелна професионална съсловна организация.
Ананиев представи данни, според които в България има сериозен недостиг на медицински сестри. Средната възраст на медицинските сестри у нас 52 години, показва анализ на държавните лечебни заведения, общинските болници и заведенията, в които държавата участва с 50% и повече.
berdj-vartanyan
на 12.09.2019 в 13:33:57 #1Кой болен мозък ръководи протеста на мед.сестри? Нима мислят,че като си направят палатки,може да си докарат и семействата и децата,да си готвят пред парламента,въпроса ще им се реши. Такова чудо за протест пред парламента,само в България може да се случва. Да,минимални две заплати,може и да са прави.Но кой може да им реши въпроса. Първо среща с директорите в които болници работят,след това със синдиката към които принадлежат и накрая най високото ниво - министъра на здравеопазването. Парламента не е мястото за оплаквания.Ако съм на местото на правоохранителните институции,ще се забрани изобщо пред пррзиденство,министерски съвет,парламент,съдебна палата,всички такива прояви. Демокрацията не трябва да се превръща в свободия или анархия.Тя в страните с утвърдена демокрация е спазването на законите и правилата от всички,без компромиси от полит.принадлежност,дали са управляващи или опозиция. Не трябва нито една политическа формация от парламента да се заиграва с протестиращите.Това ще бъде дивидент с обратен знак. Затова и реномето на парламента е на такова ниво.Всеки трябва да спазва институционалната иерархия и ред.!