Президентът на КНСБ Пламен Димитров изрази мнение, че част от данъчните мерки, предложени от Министерството на финансите, са добри и целят по-голяма събираемост на приходите без увеличаване на данъчната тежест. В студиото на Нова телевизия той коментира възможните ефекти от премахването на нулевата ставка на ДДС за хляба и други ключови въпроси, свързани с доходите и бюджета.
Според Димитров, твърденията на хлебопроизводителите, че връщането на ДДС ще доведе до поскъпване на хляба с 20%, не са коректни. Той припомни, че намалената ставка по време на пандемията е намалила цените на хляба и брашното с едва 5-6%, а след това инфлацията е компенсирала това намаление. "От намаленото ДДС се възползва бизнесът, а не потребителят," подчерта той, допълвайки, че стоките от първа необходимост трябва да бъдат обгрижвани с голямо внимание.
Димитров не приема аргумента, че връщането на данъчните ставки от преди пандемията ще доведе до преминаване на бизнеса в сивия сектор. "Това е незаконно. За неспазване на законите има наказателна санкция. И мен не ми харесва да плащам данъци, но това е част от правилата," заяви синдикалистът.
По отношение на бюджет 2025, Димитров предупреди, че ако не бъдат изпълнени мерките за увеличаване на доходите, хората в бюджетните сектори, които не са получавали увеличение от години, ще излязат на улицата. "И ние ще ги водим," категорично заяви той.
В заключение, Димитров подчерта, че уеднаквяването на ставките на ДДС за всички стоки е по-ефективно от повишаването на общата ставка, каквито предложения е имало от някои икономисти. Според него предложените мерки от Министерството на финансите няма да доведат до увеличаване на данъците, а напротив - ще позволят по-голяма събираемост на средства от правилните места.