Новият председател на Антикорупционната агенция Пламен Георгиев обеща бързи резултати. В кулоарите на парламента той изрази възмущението си от глупостите и политиканстването, които се чули в пленарна зала.

Започнахме вече акции, изтъкна Георгиев. Той увери, че е независим и го е доказал в цялата си кариера досега. 47 милиона лева КОНПИ е върнала за две години на българската държава. Наслушах се на страхотни глупости, подчерта той.

5 партии срещу номинацията на Пламен Георгиев за шеф на Антикорупцията

5 партии срещу номинацията на Пламен Георгиев за шеф на Антикорупцията

КПКОНПИ ще се превърне в оръжие срещу неудобните и чадър за приятелите на властта

В работата ми нищо няма да ме разколебае. Корупцията е негативно явление, но има начин да се преборим, вярва Пламен Георгиев.

До седмици може да се очакват сериозни резултати. Започваме много сериозна борба с корупцията, закани се той. 

Новоизбраният председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) е убеден, че се е провело честно състезание кой да оглави комисията.

Относно делото Мишо Бирата-Ваньо Танов, Георгиев посочи, че няма нарушения. Георгиев припомни, че той е вкарал бившия депутат от ДПС Митхат Табаков в затвора за корупция.

Пламен Георгиев е роден през 1976 година в София. Завършва право в Софийския университет "Св. Климент Охридски" през 2001 година. Кариерата му започва в Столичната следствена служба през 2002 година, преминава като прокурор в Софийската районна прокуратура, градската прокуратура и Върховната касационна прокуратура. През 2011 година Пламен Георгиев печели конкурс за прокурор в Специализираната прокуратура, след което за известно време е зам.-министър на правосъдието. Месец преди първият кабинет на Бойко Борисов да подаде оставка, заема поста председател на Комисията за незаконно придобито имущество, каквато длъжност заема и до момента.

Припомняме, в началото на годината мнозинството в парламента отхвърли отхвърли ветото на държавния глава върху Закона за противодействие на корупцията, с което и новото законодателство влезе в сила. С него се сформира нова мегаагенция, която да се занимава с корупцията по високите етажи на властта.

Споровете около новия антикорупционен закон вървяха месеци наред, като имаше и два законопроекта - на управляващите и на този на БСП. Основната разлика обаче между тях е кой да назначава шефа на новия орган - парламентът или президентът.

По темата корупцията и борбата с нея през октомври месец се състояха и два Консултативни съвета по национална сигурност при президента Румен Радев, които също не завършиха със съгласие по темата. Правителството имаше амбицията да приеме закона до края на миналата година, но още в средата на декември президентът предупреди, че ще наложи вето. Това можеше провали амбицията на управляващите, но законът беше приет на 20 декември.

Изслушването на двамата кандидати за шеф на новия антикорупционен орган се състоя преди два дни.