Здравната криза е в ръцете на здравните власти. Решение за мерките на национално и регионално ниво и тези, предложени от главния здравен инспектор Ангел Кунчев, се взима по компетентност от здравния министър.

Това заяви в студиото на Нова телевизия служебният премиер Стефан Янев. В този смисъл политическото решение го взима министър Стойчо Кацаров. "Това са неговите правомощия и по закон", посочи Янев и увери, че такова ще има до края на седмицата.

Взима се балансирано решение, но вероятно не всички ще са доволни, ще има недоволни, допълни Янев. По темата за недоволството на ресторантьори, премиерът припомни, че още от миналата седмица е взето решение за трансформиране на работата на държавната администрация.

Ангел Кунчев затваря нощни заведения и казина, мачовете без публика

Ангел Кунчев затваря нощни заведения и казина, мачовете без публика

За музеи, фитнеси и ресторанти има алтернатива - до 50% и само за такива със зелен (санитарен) паспорт

Няма решение и няма такова намерение да задължаваме хората да се ваксинират. Не се обмисля такова решение, увери Янев. Служебното правителство не е направило постъпки към административен или друг върховен съд да пита и дали задължението за ваксинация спрямо определени групи не противоречи на Конституцията. Доколкото знам броят на ваксинираните в здравния сектор и социалните домове е доста висок.

"Разбира се, достатъчно висок е относително определение, допълни Стефан Янев.

Янев отсече: Няма да въвеждаме задължителна ваксинация

Янев отсече: Няма да въвеждаме задължителна ваксинация

Здравната система е готова да посрещне 4-та ковид вълна

На въпрос дали ще има пари за компенсации на затворените бизнеси, Стефан Янев бе категоричен, че такива ще има, но ако депутатите вземат решение за актуализация на бюджета.

Военните ни в Косово ще бъдат част от хуманитарна мисия. Това обясни служебният премиер Стефан Янев по повод решението на Министерски съвет. То взето като част от механизъм за бързо реагиране в рамките на НАТО. Това са военни планове, които са залегнали, но самият механизъм не е задействан, решението е на ниво 24-часова готовност, обясни още Янев.

Предвижда се контингент, който да подпомага, включително и с медицинска помощ, група евакуирани граждани на Афганистан, които ще бъдат настанени в Косово. Мисията ще е в рамките на месец - два срок.

Асен Василев: Списъкът на МФ по Магнитски е санитарен кордон

Асен Василев: Списъкът на МФ по Магнитски е санитарен кордон

Санкциите по закона "Магнитски" са заразни

Стефан Янев даде разяснения и във връзка с въпросите на ЕК по повод решението на българското правителство по санкциите Магнитски. Правителството няма никакви притеснения, тъй като въпросите на ЕК са били уточняващи - дали България признава екстериториалното прилагане на този акт и дали решението нарушава правота на ЕС и дали има замразяване на средства на лицата у нас.

Янев заяви и че на този етап няма достоверна информация дали американското правителство ще разшири списъка със санкционираните. На този етап има твърде много спекулации по темата, е мнението на служебния премиер.