"Арестите на известни бизнесмени изглеждат като поредица, защото преди акцията срещу семейство Арабаджиеви се появи операцията по задържането на Митьо Очите." Това заяви пред НОВА Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията.
Според него по-твърдата линия срещу т.нар. "черни олигарси" би получило по-високо обществено доверие към ГЕРБ.
"Струва ми се, че това е един опит да се върне старият модел от първото правителство на ГЕРБ"
Той посочи и съвпадението, че общинският съветник Бенчо Бенчев, арестуван заедно с Димитър Желязков в Истанбул, също е от Карнобат - мястото, където беше разкрита фабрика за производство на нелегални цигари.
Журналистът Стефан Ташев припомни, че през 2010 година също има акция срещу Миню Стайков и други производители на алкохол. Тогава са намерени огромни количества без бандерол или с фалшив бандерол.
По думите му с натиск от страна на правителството се вкарват уреди за измерване в заводите и е направен опит да се ограничи контрабандата на алкохол.
Според Тихомир Безлов обаче не бива да се свързва това, което се е случило в периода 2010 - 2012 година със събитията от последните седмици. Той като в единия случай става дума за ДДС, а в другия се говори за цигарена фабрика.
"Има версия, че са подадени на службите от конкурент при цигарите, който е българска компания, но не е "Булгартабак", заяви още експертът.
Според Стефан Ташев е странно как работи цигарена фабрика с толкова голям капацитет, в която има стотици работници, товари се продукция на тирове, а никой в града не знае нищо, включително сина на кмета на Карнобат, който е собственик на сградата, в която е нелегалното производство.
Криминалният журналист Анна Заркова подчерта пред БНТ, че властта не пържи едрите риби, а ги храни и те ѝ изпълняват желанията.
Според нея бизнесите на Стойкови и Арабаджиеви са нахранени с обществени поръчки, и то с най-актуалните.
Припомняме, при спецоперация в офиси в столичния хотел "Маринела" и в пловдивския хотел "Марица" бяха арестувани 10 души, на шестима от които бяха повдигнати обвинения. Именно сред тях беше и синът Вълчо Арабаджиев, който е с обвинение за пране на пари.
На брифинг след арестите Иван Гешев обяви, че полицаите са открили пари буквално навсякъде, а автомобилният парк на Арабаджиев бил впечатляващ.
След това срещу 20 хиляди лева парична гаранция на свобода излязоха Вълчо Арабаджиев, Румелия Кирилова и Елена Караянчева. Според специализирания наказателен съд няма опасност тримата задържани да се укрият и да извършат ново престъпление.
Специализираната прокуратура започна разследване и влезе в офисите и на дружествата "Винпром Карнобат" ООД, "Сис Индустрийс" ООД и "Топаз Мел" ООД.
В четвъртък, 6 септември стана ясно, че Специализираната прокуратура е повдигнала обвинения на осем души за участие в организирана престъпна група за продажба на акцизни стоки без бандерол, данъчни престъпления и пране на пари.
Става въпрос за собственика на "Винпром Карнобат" и "Сис индустрийс" Миню Стайков, сина муСтайко Стайков, сина накмета на Карнобат Иван Димитров, както и още петима с инициали Ц.К., М.К., Б.Х., А.Т. и Д.Д.
След това в събота, 8 септември, излезе решение то Специализирания съд в София, че собственикът на "Винпром Карнобат" Миню Стайков остава в ареста.
С мярка за неотклонение "задържане под стража" са още двама от арестуваните с алкохолния бос - неговият родственик Белун Хазърбасанов и Иван Димитров, който е син на кмета на Карнобат.