Българският премиер Кирил Петков възнамерява да изолира напълно Министерството на външните работи (МВнР) при опитите му да вдигне ветото за започване на преговори за членство на РС Македония в ЕС.
Това е есенцията от проекто-предложение, което самият Петков ще внесе на първото възможно заседание на МС, съобщи БГНЕС.
Премиерът Кирил Петков е изготвил предложение, което трябва да бъде одобрено от Министерски съвет.
В проекта, който е озаглавен "За подобряване на отчетността и координацията с Народното събрание във връзка с разширяването на ЕС и процеса на стабилизиране и асоцииране на РСМ и Р Албания и позициите на Република България".
Текстът се основава на чл. 105 ал. 4 от Конституцията.
Проекто-решението на Министерския съвет е следното:
"Всяко решение на Френското председателство на ЕС, от държава-членка или от Европейската комисия, свързано с одобряването на начало на преговори за членство в ЕС на РСМ и Албания, направено в рамките на подготовката или провеждането на заседанията на Комитета на постоянните представители /КОРЕПЕР/ или на Съвета "Общи въпроси", което се отклонява от Рамковата позиция на МС от 2019 г. да се изпраща незабавно на Комисията по външна политика на НС".
Вносители на проекта са премиерът Кирил Петков, вицепремиерът Асен Василев и главният секретар на МС Красимир Божанов. В документа изрично се подчертава, че позициите на РБ, както и решенията за последващи действия, да се изпращат само на Комисията по външна политика на Народното събрание.
По този начин се разкрива, че има френско предложение, което се крие от българското общество. Последните разговори между френския президент и Румен Радев бяха в края на миналата седмица и българските граждани научиха първо от кабинета на Макрон за него.
Проекто-решението на Кирил Петков изолира и Консултативния съвет по национална сигурност, както и всички политически сили в страната, които имат абсолютно единна позиция относно условията за започване на преговорите на РСМ за ЕС.
Председател на Комисията по външна политика е Венцислава Любенова, която се счита за близък до премиера.
Припомняме, историците и учените от националния кръг за "Македония" настояха пред евродепутатите в Европейския парламент (ЕП) в Страсбург да не бъде крадена Българската история. Другото искане на страната ни е българите да бъдат признати за държавотворен народ и да спрат посегателствата - физически и психически срещу нашите сънародници там, както и подмяната и оскверняване, подмяна и разруха на наши паметници.
Въпреки това на 4 юни бе подпален българския културен дом в Битоля. Това може да се каже, че е пряка илюстрция на отношението към българите в РС Македония. По думите на проф. Иван Илчев след 100 г. преследвания 3500 признали, че са българи в РСМ, е много.
Като брутален фалшификат определи преброяването в Северна Македония председателят на Граждански демократичен съюз в Република Северна Македония Петър Колев.
gpg
на 14.06.2022 в 17:26:26 #2Че Киро ни предаде ясно на всички с два грама мозък поне. Очаквам хиляди да се изсипят пред парламента и МС и да им потърсят сметка. Да не говорим за некадърната им политика вече повече от година и празните приказки за лапнишараните докарали ги на власт. Колко ли се срамуват гласоподавателите на ИТН, БСП, ДБ и ПП ? Да е говорим че от мутри вън стана мутри вътре.
oktavian
на 14.06.2022 в 16:46:08 #1Предателството си има водач и набира ход! Жална и майка на България! Курнела също участва.