Административният съд в София (АССГ) обяви за нищожно решението на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) за установена несъвместимост по отношение на Андрей Гюров, който беше подуправител на БНБ, предаде "Сега".
Освен това съдът е поставил и под съмнение всички действия на КПК, тъй като близо година тя работи, без да е била избрана от парламента. Съдът е приел, че оспорваният от Гюров акт е издаден при съществени нарушения на процесуалните правила, има факти, които не са оценени и изяснени.
Решението на съда не е окончателно и може да се обжалва от КПК пред ВАС. От акта на АССГ се вижда, че в производството прокурор Цветослав Вергов е пледирал в полза на Гюров срещу КПК.
Съдя Бояна Петкова посочва, че решението за несъвместимост на Гюров е взето от орган, който не е конституиран по реда и при условията на Закона за противодействие на корупцията. След като по силата на новия Закон за противодействия на корупция КПКОНПИ беше разделена на две комисии, парламентът трябваше да избере нов състав, което до този момент не се е случило. Членовете на КПКОНПИ останаха членове и на двете комисии с председател Антон Славчев под условието, че те ще изпълняват функциите до 3 месеца от влизането в сила на закона, но този срок изтече в началото на тази година - на 6 януари.
С оглед на това съдът заключва, че един орган изпълнява функциите си и извън мандата си, защото изобщо няма конституирана КПК.
Припомняме, че на 27 юни КПК уведоми Българската народна банка за установена несъвместимост по отношение на Андрей Гюров, подуправител, ръководител на управление "Емисионно" поради това, че е бил съдружник в "Йонтех Инженеринг" ООД, както и член на управата на две сдружения - "Балкански - Паница Институт за научни издирвания" и "Голф-клуб Благоевград". Андрей Гюров заведе дело срещу това решение на КПК.
Но въз основа на това решение на антикорупцията, УС на БНБ отстрани Гюров като подуправител, като той обжалва и това решение, но пред Върховния административен съд (ВАС), който по-късно спря делото и прати питания до Съда на ЕС в Люксембург.
Като подуправител на БНБ Андрей Гюров, бивш депутат от ПП-ДБ, беше и в домовата книга на президента за служебен премиер, според последните промени в Конституцията. С отстраняването си, той отпадна като опция.
Освен това припомняме, че ПП-ДБ през август събраха подписи за отраняването на временния председател на Комисия за противодействие на корупцията Антон Славчев, като през септевмри се проведоха и дискусиите в парламента. Но отстраняването на Славчев не мина, след като от 196 народни представители "за" гласуваха 95, "против" бяха 91, а 8 се въздържаха. Срещу инициативата на ПП-ДБ се изправиха ГЕРБ-СДС и ДПС на Делян Пеевски, с помощта на няколко гласа от БСП. "Има такъв народ" изобщо отказа да участва в гласуването, дори няколко пъти обявява, че напуска дебата.