Сертифицираха ICGB като независим преносен оператор. Това стана на официална церемония в сградата на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).

На нея председателят на КЕВР Станислав Тодоров и президентът на Националния енергиен регулатор на Република Гърция - RAE Атанасиос Дагумас връчиха Окончателното съвместно Решение за сертифициране на "Ай Си Джи Би" АД (ICGB) като независим преносен оператор на природен газ.

Решението беше връчено на изпълнителните директори на ICGB Теодора Георгиева и Константинос Караянакос. В събитието участва и Илин Станев от Представителството на Европейската Комисия в България.

На церемонията присъстваха председателят на парламентарната Комисия по енергетика Радослав Рибарски, зам.-изпълнителният директор на БЕХ Ина Лазарова, представители на ICGB. На събитието присъства и членът на КЕВР Александър Йорданов

КЕВР: Имаме газ за юли, но "Булгаргаз" не променя цената

КЕВР: Имаме газ за юли, но "Булгаргаз" не променя цената

Никога досега "Булгаргаз" не е имал толкова много доставчици на газ

Проектът IGB (Междусистемна газова връзка Гърция-България) се реализира от смесеното инвестиционно дружество "АЙ СИ ДЖИ БИ" АД, регистрирано в България през 2011 г. с акционери БЕХ ЕАД (50%) и IGI Poseidon (50%). Съакционерът IGI Poseidon e дружество, регистрирано в Гърция, с акционери гръцката компания DEPA International Projects (50%) и италианската енергийна група Edison S.p.A (50%).

"АЙ СИ ДЖИ БИ" АД следва да бъде собственик на газопровода IGB, като извършва финансиране на реализацията му, разпределяне на преносния му капацитет и получаване приходите от преноса на природен газ.

Газопроводът IGB е проектиран за свързване с гръцката национална газопреносна система (DESFA S.A.) и с Трансадриатическия газопровод (TAP AG) в района на гр. Комотини (Гърция), и с българската газопреносна система ("Булгартрансгаз" ЕАД) в района на гр. Стара Загора. Oбщата дължина на интерконектора е 182 км, с диаметър на тръбата - 32"" и проектен капацитет до 3 млрд.м3/год. в посока Гърция-България. В зависимост от пазарния интерес към използване на по-голям капацитет и възможностите на съседните газопреносни системи, капацитетът на газопровода е проектиран да се увеличи до 5 млрд.м3/год. с допълнително изграждане на компресорна станция. 

Петков очаква отоплителен сезон с газовата връзка с Гърция

Петков очаква отоплителен сезон с газовата връзка с Гърция

До края на юни абсолютно цялото строителството на трябва да бъде завършено и от двете страни

ICGB става вторият независим газов преносен оператор в страната. Това е задължително регулаторно условие, което позволява на компанията да експлоатира търговски междусистемната газова връзка Гърция-България след изпълнение на определени условия на решението, което вече е в ход.

Съвместното решение на КЕВР и RAE е взето след изпълнена процедура по съгласуване с Европейската комисия. Целият процес премина при съкратени срокове предвид стратегическото значение на интерконектора. Представител на Европейската комисия също се включи в церемонията и отправи приветствие относно проекта. От Комисията подчертаха, че новата газова връзка е важен принос за енергийната сигурност не само на България, но и на всички държави членки на ЕС. ЕК подкрепя проекта от самия му старт както осигурявайки финансова помощ, така и насърчавайки реализацията му. 

"Благодарни сме на КЕВР, RAE и ЕК за ускорената им работа по този процес. Газовата връзка между България и Гърция е проект с огромно значение и за двете държави, и за целия регион предвид усложнената международна обстановка. За нас е изключително важно да срещаме такава институционална подкрепа, за да бъдат придвижени максимално бързо регулаторните и административните процеси, необходими за въвеждането на интерконектора в търговска експлоатация", заявиха изпълнителните директори на ICGB Теодора Георгиева и Константинос Караянакос.

По техническото изпълнение на проекта остава завършването на интеграцията и цялостното тестване на SCADA системата за контрол и управление на газопровода.

"Това ще бъде първият изцяло автоматичен газопровод в България и не можем да си позволим компромиси със системата, която ще управлява цялата инфраструктура на IGB. Разчитаме гръцката компания изпълнител да завърши тези процеси възможно най-скоро", посочи Георгиева.

Изпълнителният директор на ICGB от гръцка страна Константинос Караянакос изтъкна, че на всяко ниво се работи за възможно по-скорошния старт на търговската експлоатация на газопровода. "Предвид ситуацията в региона вече говорим активно и за възможността за надграждане на капацитета на IGB до 5 млрд. куб. м. годишно, което би отворило много нови възможности за износ към Западните Балкани, Молдова и Украйна. Това ще бъде все по-важна тема пред ICGB занапред, но към момента сме фокусирани върху работата с институциите в България и Гърция, от които зависят административните процедури за даване на търговски старт на газопровода", заяви Караянакос. Двамата с Георгиева посочиха, че е необходимо активно институционално съдействие по оптимизиране на административните срокове с оглед бързото въвеждане на интерконектора в експлоатация.

Проектът IGB е от ключово значение за повишаване на сигурността на доставките на природен газ и за осигуряване на диверсификация на източниците на газ за България и за целия регион на Югоизточна Европа, твърдят експертите. Проектът ще свърже България с Южния газов коридор и има отлична синергия с други големи енергийни проекти като TAP, TANAP, EastMed и LNG терминала в Александруполис.