Националният съвет за тристранно сътрудничество не одобри предложението на БСП за намаляване на ДДС за храните. АИКБ не подкрепя Законопроекта.
Васил Велев изтъкна, че в държавата функционира добра данъчна система. "ДДС е основен източник на данъчни приходи в бюджета. На добра събираемост на този данък", подчерта той.
Над 90% е събираемостта на ДДС у нас, което е над средното за Европа, според Велев. Ако бъде намалена ставката, ще намалеят приходите. В същото време цените няма да паднат за потребителите, а ще се увеличи печалбата за производителите.
Димитър Бранков от БСК не харесва оценката на въздействието, направена от левите. Подобна данъчна промяна трябва да се прави след широка дискусия. Бизнесът предполага, че намаляването на ставката ще увеличи измамите с ДДС. Според Бранков евентуални данъчни изменения трябва да се правят след влизането ни в Еврозоната.
БТПП също не подкрепя идеята на столетницата. Няма пазарен механизъм, по който да се гарантира намаляване на цената на стоките при намаляване на ДДС. Бизнесът се опасява от увеличаване на преките данъци и прогресивно облагане, а БТПП е против него.
КРИБ не подкрепя Законопроекта на левите. КНСБ обясни, че намаляването на ДДС няма да намали цените на крайните продукти. Синдикатът смята, че законът не е подкрепен с аналитични данни. Цялата данъчна система трябва да се преструктурира и КНСБ иска необлагаем минимум за минималната работна заплата. ДДС да падне на 15%, иска синдикатът.
Според Ваня Григорова от КТ "Подкрепа" намаляване на единия от компонентите на ценообразуването трябва да доведе до поевтиняване. Повечето средства на хората ще се върнат в бюджета през по-голямо потребление. КТ "Подкрепа" също иска данъчна реформа. Синдикатът застава зад подобна мярка.
Финансовият министър Владислав Горанов отново попари надеждите за намаляване на ДДС. Трябва да се запази преразпределителната роля на държавата, категоричен е той. Намаляването на ДДС ще доведе до административни затруднения за приходната администрация. Нито един финансов министър в Европа, където имало диференцирано ДДС, не бил щастлив от това.
Ако се намали ДДС, ще има ръст на косвеното облагане. Няма да поевтинеят храните според неговите разчети. Хлябът няма да поевтинее, изтъкна Горанов и отчете, че наистина трябва данъчната система да се преструктурира.
През данъците никой не си е оправил икономиката и не е постигнал справедливост, заяви министърът.
Дайте да стартираме разговора за данъчната система, призова Гьоков. Левите искат да падне ставката и за лекарствата. Тази мярка, по думите му, ще даде глътка въздух на хората, за които цената е непосилна. В България цените на хранителните стоки са горе-долу като в ЕС, а на лекарствата са дори по-високи, подчерта социалистът. Според него няма логика, ако се намали ДДС-то, да не падне крайната цена. Левите искат тези изменения да влязат в сила от следващата година. Гьоков не е съгласен с аргумента, че ниското ДДС ще увеличи данъчните измами. Ако имало контрол, нямало да има измами според него.
След заседанието на НСТС министърът на икономиката Емил Караниколов заяви, че не подкрепя намаляването на ДДС за храни и лекарства.
Цените навсякъде се покачват, обясни той. Затова по мнението му трябвало да се търсят мерки за ръст на доходите на хората, иначе всяко искане по думите му за намаляването на цената на дадена стока е справедливо. Но Караниколов иска стимули за инвеститорите и развитие на икономиката, а за това правилната мярка според него е да се търси начин как да се увеличат доходите на хората.
Припомняме, идеята за по-ниски ставки на ДДС за лекарствата, учебниците и хляба е от няколко години. До сега тя бе предлагана предимно от представители на левицата. На 18 септември 2018 г. от БСП поканиха финансовия министър Владислав Горанов да поговорят за намаляване на ДДС върху хляба на 5%, но до този момент идеята не е приета.
Повече от половин година след това, на 30 май 2019 г. при появяването си в парламента след продължително отсъствие депутатът от ДПС Делян Пеевски заяви, че в партията му обмислят ДДС за хляба да падне на 5%. За лекарствата още мислел каква данъчна ставка да предложи. Той спомена и идеята за безплатни детски градини.
Междувременно от СДС не приеха идеята на левицата, която настояваше за диференцирана ставка на ДДС за някои основни храни и за младите семейства.
Zloben
на 20.06.2019 в 09:44:58 #5г- н ГОРАНОВ АМА ВИЕ ЯКО СТЕ СЕ ЗАЕЛИ ДА РЕЖЕТЕ КЛОНА НА КОЙТО СЕДИТЕ ДОСТА УДОБНО. В НАЙ- БЕДНАТА ДЪРЖАВА ЦЕНИТЕ СА НАЙ- ВИСОКИ. ДОРИ КАТО АБСОЛЮТНА СТОЙНОСТ. А НЕ СПОМЕНАВАТЕ ХИЧ, ЧЕ БЪЛГАРИТЕ ВЗИМАМЕ В ПЪТИ ПО- МАЛКО ОТ "ОБИДИНЕНИТЕ" ЕВРОПЕЙЦИ. А ЗА БСП ЗНАЕМ. ДОЙДАТ ЛИ НА ВЛАСТ, ЗАПОЧВАМЕ ОТ НУЛАТА.
QWE
на 19.06.2019 в 21:25:56 #4Въй, въй, ама и въх!! Че "игрите на щастието" са увеличили измамите в държавата...С намаленото си ДДС.. Че УЖ туризма ни си е и той измама.. Щот и той е с намалено ДДС.. Матрялът не само си го предполага, а направо си я и усеща.. Ама друго си е МАМИН СЛАДЪК, НЕДАВАН от ГРОБ И ДПС Горанчо да си го каже едно към едно..
dddddd
на 19.06.2019 в 20:55:13 #3Ако другарката Масларова има нужда от нови гуми за Бентли, или Елена Поптодорова има нужда от козметика, ще съберем пари за клетниците.
dddddd
на 19.06.2019 в 20:44:25 #2Нюз.бг, пишете повече какво става в БСП. Цяла България и светът се вълнуват, кога ще е следващият пленум, конгрес. Какво става в Партията? Не всички могат да гледат БСП ТВ и да се информират за важните неща. Като тръгнат пак да обикалят страната как да ги посрещаме?
Asparyx
на 19.06.2019 в 19:17:01 #1алоуууу чи има ли синдикати нормални, неплатени по нашите земи? Жиф таш.к, пародия, параграф 22.