Все по-голям става броят на неопитните и недостатъчно подготвени депутати, които ентусиазирано навлизат, те даже не разбират какво гласуват и едва след няколко години започват опитите за корекции, но вече е късно. Това заяви пред bTV проф. Янаки Стоилов, конституционен съдия и бивш служебен министър на правосъдието.

Той посочи, че има опитни политици, които са станали добри лобисти и прокарват през законите, често в преходни разпоредби, изменения, които обслужват корпоративни интереси.

Според него политиката има нужда от обновление, но новите хора не трябва да са без професионална и обществена биография.

"Не може да разчиташ човек, който поне в една от тези две области не е надминал средното равнище, в политиката да постигне това. И виждаме сега ръководителите на партията мандатоносител - единият търсеше обяснение, че е загубил властта, защото го е свалило руското посолство, а другият - че не е успял, защото го е изоставило американското посолство", изтъкна проф. Стоилов.

Той посочи, че България ще има правителство, редовно или служебно и обясни, че по Конституция правителството е единственият орган, който никога не прекъсва своята дейност.

Предсрочни избори - само ако ПП избере партийния пред държавния интерес

Предсрочни избори - само ако ПП избере партийния пред държавния интерес

Според Първан Симеонов след нови избори може да се стигне до патова ситуация

"Вероятно е по-добре да има редовно правителство, но бих обърнал логиката колко важно е да се решат няколко неотложни ключови въпроса, и ако правителството е в състояние да реши тези въпроси, например за устойчивост и достъпност на доставките от природен газ, на овладяване и даже намаляване на инфлацията, възстановяване на нормалния диалог - дипломатически и вътрешнополитически, заедно с още няколко банални задачи, тогава е по-добре да има редовно правителство", коментира Стоилов.

Той отбеляза, че напоследък не само в Гърция, но и други държави използват техники за усилване на партията, спечелила изборите, за да може тя да формира самостоятелно или с друга подкрепа. Това обаче се появявало през последните десетилетия, когато партиите все по-малко вдъхновяват и все по-малко се различават помежду си. Поради тази причина самият Стоилов не бил привърженик на този бонус, който получават партиите, защото според него това не е решаване, а изместване на проблема.

Той подчерта, че дори в държави, въвели подобни мерки, отново се появява политическа нестабилност.

Тошко Йорданов не вижда Никола Минчев като премиер обединител

Тошко Йорданов не вижда Никола Минчев като премиер обединител

Ако не се получи правителство, причината щяла да е "в егото на Кирил и Асен"

"Вижте в Европа как като домино започнаха да падат правителствата и странното е, че колкото по-крайни позиции заемаха в тази геополитическа ситуация, може да не е винаги пряката причина, но някак изостри ситуацията", анализира Стоилов.

Той даде пример с Димитър Благоев, който основава партия и 25 години той разчита на просвета, организация, на трайно печелене на доверие, докато заеме мястото на втора политическа сила.

Невинаги стремежът към властта е това, което осигурява дълъг живот на една партия, категоричен бе проф. Стоилов.

"Появяват се не партии, а някакви проекти, които я изкарат един или два мандата и след това отиват в небитието. Това не е здравословно, хората се чудят на кого да дадат своето доверие. И вече се спори дали това да бъдат утвърдени партии, или нови групи от хора, които се наричат партии", посочи той.