В навечерието на коледните и новогодишните празници АБВ представи своя политически манифест като платформа за изборите през 2019 година.
Румен Петков изрази мнение, че българската държава трябва да защити интересите си с всички налични средства. Основната амбиция на АБВ е структуриране, изготвяне на кандидатска листа, която да даде възможност партията да достигне до широката общественост.
Бяга се от политически дебати в продължение на години, заключи Петков. "Ако не се стигне до ново решение и нов социален договор, тези проблеми ще съсипят държавата", убеден е Петков.
Той обяви, че АБВ има готовността да участва самостоятелно в предстоящите избори.
Възможно е българските граждани да бъдат изправени пред възможността да гласуват и за народни представители, заяви на пресконференция зам.-председателят доц. Христо Михайлов.
Чрез манифеста АБВ предлага нов социален договор, в чийто фокус стои човекът.
Михайлов смята, че управляващите партии и опозицията не могат да предложат ниво и достоен живот и ги определи като партии на статуквото.
Нито увеличените средства в здравеопазването решиха проблемите, нито проблемите с демографската катастрофа са решени. "Ние настояваме всеки български данъкоплатец да има своето място", категоричен беше Михайлов.
Затова АБВ се фокусира върху няколко основни стълба в манифеста.
На първо място от партията оценяват липсата на държавност и извеждат като приоритет именно нея.
Значимите неотложни проблеми в секторите икономика и енергетика трябва да бъдат решени по нов начин, отчита Националният съвет.
Битка срещу бедността, неравенствата и демографската криза също е сред целите на партията.
Нов модел на здравеопазване и образование, както и селското стопанство за спасяване на селските райони са залегнали в манифеста.
"Примерите за сринатата провалена държавност са много", отбеляза председателят на партията Румен Петков.
Като унизително решение той определи назначението на шефа на комисията за финансов надзор Карина Караиванова.
Глобата за "Булгартрансгаз" от 140 милиона е неоснователна, според председателя на АБВ, според когото правителството е трябвало да се пребори с ЕК.
Пакетът "Чиста енергия за всички европейци" предполага да бъдат преустановени всички държавни помощи за ТЕЦ-овете на въглища до 2025 година, но Полша е успяла да уговори планът да влезе в сила от 2035 година. За този провал трябва да се търси строга политическа отговорност, според Румен Петков.
"Демографското състояние на държавата е в клинична смърт", подчерта и зам.-председателят Любомира Ганчева. 40% от младите хора у нас вас в риск от социално изключване, а един на двама е системно недохранван. С увеличението на цените на тока и отоплителната енергия България, по думите й, България става тъжна и студена страна.
Тя изтъкна, че този манифест следва политиката на партията от самото й създаване.
"Намираме се в ситуация на духовна нищета и в ситуация, в която здравето е скъпа стока, която, ако не можеш да си позволиш да платиш, резултатът е 60% смъртност", отсече Ганчева.
За няколко мандата от ГЕРБ вместо да се справят с предизвикателствата, само ги подсилват, коментира още тя.