Новият земеделски министър Кирил Вътев се закани да намали консултантите и да даде път на тези, които правят реалния продукт. Пред БиТиВи министърът обясни, че екипът му е много сериозен, експертен и заяви, че няма да работи с даден конкретен бранш, а ще цели да се поделят браншовете на агрохранителната верига от полето до масата, което е същината.
Той не смята, че сайтът на служебната власт за цените на храните може да даде някакъв резултат за сваляне на цените на храните. Няма министерство в България, което да свали цените на храните или пък да ги вдигне. Освен пазарът няма кой да вдигне и да свали цените, каза Вътев. Крайно време е българските производители и преработватели да си дадат сметка, че се конкурират с мощни кооперативи, добави земеделският министър.
Едно от най-важните неща, които трябва да се променят е ориентацията на производителите към пазарен успех, изтъкна Кирил Вътев.
Той очаква инфлацията да спадне тогава, когато в конкуренцията на пазара на дребно започнат да свалят цени някои, за да продават по-добре. "С пожелания, призиви и сайтове не може да стане, само с конкуренцията може да стане - да падне инфлацията и цените на храните", подчерта земеделският министър.
Относно вноса от Украйна и българските земеделци, Вътев бе категоричен, че предприема сериозни мерки и се търсят нови пазари за вноса на храните от Украйна. Един от големите проблеми у нас е липсата на верни статистически данни и не е сериозен да се събират по телефона, посочи той.
vladimir-guetzov
на 19.06.2023 в 16:46:39 #3Проблема е,че веригите си слагат 100-160 процента отгоре печалба ,така ,че колкото и ефтино да е произведен продукта ,пак в магазина става скъпо.Само Макрон във Франция не изкривява пазара,кото натисна веригите да не правят свръхпечалби.Само в България псевдополитиците защитават инфлацията и се правят на глупаци ,че не знаят какви мерки да предприемат.Да- това е правилно да се премахнат консултантските търтей който обират парсата и прави неефективно подпомагането на производителите.,но не е достатъчно.Може ли да се дават безлихвени заеми на тези които строят оранжерии за домати например?Може ли държавата да поеме 50 -60 процента от стойността на оранжерията, като безвъзмездна помощ или държавния дял да се изплаща за 10 години?Може ли магазина да не може да слага повече от 15 процента печалба.Ето това е стимулиране,другото са глупости. :bgfla
ТT
на 19.06.2023 в 00:58:35 #2Социалистическите душици продължават да пробутват на неграмотниците, неразбиращи инфлацията, абсурда, че производители, консултанти или който и да било (освен държавата) има способността да предизвика каквато и да било инфлация! То съществото ѝ е в САМАТА ДУМА - увеличаване (inflating, „надуване“) на общия брой на паричните единици (нещо, което единствено държавата може да направи) , ама невежеството народно няма граници...
Legalen
на 18.06.2023 в 23:19:05 #1Заучи оптимистично! Засега толкова! Знаем кога се броят пилците, а досега от есен на есен нашите пилци намаляват. Или ще настьпи с този министьр пьлен поврат…?