Реалният ръст на средната работна заплата в България за периода от 2009 - 2018 г. е 87%. Данните представи президентът на КНСБ Пламен Димитров на пресконференция "Европейският стълб за социални права - стълбът на бъдещето на Европа".
Реалният ръст на минималната работна заплата за същите години е повече от двоен, като реалният растеж е над 180%, похвали се Димитров.
Брутният вътрешен продукт на глава от населението в края на миналата година и началото на тази е 51% от този на средния в Европейския съюз.
Десет държави заедно с България отбелязват растеж на средната работна заплата за същия горепосочен период. След страната ни е Румъния с 34%, Полша с 30%, Латвия 21%, Литва, Словакия и Естония с 20% и Чехия със 17%.
Наред с позитивните резултати, десет държави отчитат спад на растежа на средната работна заплата. Сред тях са Гърция с 23%, Хърватска - 11%, Кипър 7%, Португалия, Испания, Италия с 1, 2 и 3%, Белгия и Финландия - 0%.
Въпреки всички данни българинът остава най-бедния в Европейския съюз по най-ниска минимална работна заплата, задълбочават се неравенствата и други.
Синдикалният лидер изтъкна, че от КНСБ за пореден път ще се вгледат в социалните измерения и ще се опита да даде реална и обективна картина на това къде сме в последната година и половина след прокламирането на Европейския стълб за социалните права в Европа.
От КНСБ припомниха своята позиция, с която настояват между 12-15% увеличение на заплатата за всички българи годишно. От синдикалната организация искат 650 лв. минимална работна заплата от 1 януари 2020 г. и 1000 лв. минимална работна заплата за висшисти.
"Всички числа, заедно с многото други показват един наистина сериозен ръст и дават косвения и прекия отговор къде са синдикатите и какво правят синдикатите. Синдикатите са тук с растежа на средната работна заплата до 87%", акцентира Димитров.
На свой ред директорът на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ д-р Любен Томев отчете, че в 15 държави като Финландия, Литва, Испания и Хърватска разликата е отрицателна - производителността на труда изпреварва ръста на реалната работна заплата.
В 11 държави обаче връзката е обратната - реалната работна заплата изпреварва производителността на труда и България е сред водещите страни.
На пресконференцията присъства и социалният министър Бисер Петков, който заяви, че приемането на европейския стълб за социалните права е крачка напред за социалното измерение на Европейския съюз. По думите му той има за цел осигуряване на по-ефективни социални права на гражданите, социалния напредък за по-добре функциониращи пазари на труда, повишаване на социална политика и други.
Към настоящия момент в българското трудово законодателство се гарантират разпоредби за правата на българските работници, но МТСП, заедно със социалните партньори работят за усъвършенстване на трудовото законодателство, свързано с колективното трудово договаряне и заплащане на труда, каза още Петков.