Времето днес позволи на водолазите да започнат операцията по източването на мазут от кораба "Мопанг", информират от bTV.
Морето е спокойно и вече започна спускането на първата от шестте котви, за които трябва да се закрепи водолазният кораб, след което ще започнат гмурканията.
Водолазите ще направят дупки по корпуса, за да видят къде точно има мазут и какво количество.
Започна подготовката за източването на мазута от "Мопанг"
При добро време акцията ще продължи 55 дни
След като се спуснат всички котви, ще се прецени колко време ще отнеме самото източване.
Котвите ще бъдат пренасяни една по една. Всяка от тях ще се спуска на определени локации, заснети преди това от водолазите.
Докато операцията започне, минимални количества от мазута все още изтичат в морето.
Припомняме, корабът, който е потънал между Созопол и Черноморец през далечната 1921 г., изпусна голямо количество мазут на 12 август 2018 г.
Своевременно бяха предприети мерки за овладяване на разпространението на горивото. Институциите уверяват, че няма опасност за живота и здравето на гражданите.
На 13 август, транспортният министър Ивайло Московски заяви, че ситуацията е овладяна, но трябва да се вземат мерки за източването на останалото количество мазут от подводния съд.
Ден по-късно стана ясно, че две фирми се заемат с източването на останалото гориво от кораба, като също така са монтирани и 1000 метра заграждения.
Според геолога и водолаз Владимир Живков горивото от потъналите кораби е най-малката опасност. "Опасни са корабите, които ежедневно се движат в Черно море", допълва още Живков.
На 22 август почиващи в района на плаж "Корал" също алармираха за мазут.
На следващия ден министър председателя Бойко Борисов се се срещна с екипа, който работи по отстраняването на мазута, за да инспектира на място работата по отстраняването.