Отстраняват журналиста Мария Чернева от съвета към Фонда за лечение на деца. Генералният директор на БНТ Константин Каменаров е изпратил писмо до министъра на здравеопазването Кирил Ананиев с искане Чернева да бъда сменена като член на ОС на фонда. Чернева от своя страна е взела решение да напусне обществената медия.
Това става ясно от публикация в профила на Мария Чернева в социалната мрежа Фейсбук.
Журналистът изтъква, че е преживяла "публична екзекуция". От думите й става ясно, че тя е обвинена в недостойно поведение като представител на БНТ в Обществения съвет на Фонда за лечение на деца. От телевизията са й отнели публично ресор здравеопазване, пише още Чернева.
Генералният директор на обществената телевизия получил писмо от Пламен Таушев от Българската асоциация за закрила на пациентите, в което се настоява Чернева да бъде отстранена.
"В писмото, което така и не получих, на Пламен Таушанов от Българската асоциация за закрила на пациентите (БАЗП) с настояване да бъда сменена от ОС. Защо генералният директор трябва да вярва на мен, като може да приеме без съмнения твърденията на човека, чийто представител в ОС на фонда гласува заявления на родители в явен конфликт на интереси", пише Чернева.
Според нея има конфликт на интереси, тъй като Таушанов в качеството си на председател на УС на БАЗП, чрез представителството си в ОС на Фонда "има пряк достъп до личните данни и контакти на родителите и децата с отказано лечение в Германия, оспорвано от наши експерти".
"Конфликт на интереси, защото същата асоциация инициира съдебни дела срещу фонда и представлява, и защитава родителите на децата вероятно не безкористно", обясни журналистката ситуацията.
Шефката на дирекция "Информация" в БНТ Уляна Пръмова заявила на Чернева, че трябва да дава обяснения. Мария Чернева е възмутена от "недопустими внушения за недостойно поведение"
"Това ръководство на БНТ се разграничи от мен. Аз се разграничавам от това ръководство на БНТ. Професионалната ми чест го изисква", завършва Чернева.
Припомняме, скоро стана ясно, че сътресения във фонда за лечение на деца са причина и за намаляване и на даренията. За първото тримесечие на 2018 г. във фонда са дарени една 17 хил. лв.
Припомняме, след като през април месец 2016 година ГДБОП нахлу в Център Фонд за лечение на деца и арестува директора Павел Александров заедно с почти целия състав на фонда, настъпи криза при събирането на средства по дарителските сметки. Само преди два месеца обаче съдът върна на прокуратурата обвинението срещу Александров с мотив - съществени противоречия в обвинителния акт.
Акцията обаче беше достатъчна за здравния министър Петър Москов, за да смени екипа на фонда и да назначи нов ръководител - педиатъра Владимир Пилософ, който обаче остана начело на фонда относително кратко и доста спорно предвид приетите промени в правилника за действие на Обществения съвет. След искане на служебния министър Илко Семерджиев, Пилософ се оттегли, като на негово място бе назначена д-р Тинка Троева, която от своя страна също остана за кратко време и бе уволнена.
Още през 2016 година обаче зачестиха сигналите за забавено лечение, недостигащи финансови средства и започнаха да се увеличават частните кампании за търсене на спонсори за лечение в чужбина на деца.
NaskoZashtoto
на 27.06.2018 в 14:29:17 #1Време беше да разкарат драскачката на пасквили