Борис Джонсън спечели мнозинството в британския парламент. Лейбъристката партия остава на второ място.
Край на изборния ден бе даден в полунощ българско време. 67.3% е избирателната активност.
Първите, все още неофициални резултати за момента сочат убедителна победа и мнозинство за консерваторите - 363 места (317 през 2017 г.) при необходими за мнозинство в парламента 326 места.
Те показват и силно представяне на партията в Северна Англия. Торите побеждават в райони, където преди 3 години лейбъристите са имали мнозинство.
С тези резултати лейбъристите на Джереми Корбин претърпяват най-тежката си загуба от повече от 70 години насам.
Вече тръгнаха и спекулации, че Корбин ще подаде оставка след загубата.
Те печелят 203 места (262 места през 2017 г.).
Така, консерваторите са на път да отбележат най-силно представяне за последните 30 години.
При другите парламентарно представени партии, резултатите са следните:
Шотландските националисти също показват силно представяне. Те взимат 48 места (35 места през 2017 г.)
Plaid Cymru ще има четири депутати (4 през 2017 г.)
Либералдемократите ще имат 11 депутати (12 през 2017 г.)Вероятно лидерът им Джо Суинсън ще загуби депутатското си място. Това се случи и на нейния предшественик Ник Клег през 2017 година.
При "Зелените" положението е без промяна - 1 депутат.
"Партия Брекзит" на Найджъл Фараж има 0 места.
Други: 22 места (като 18 от тях са за Северна Ирландия).
Официални резултати се очакват по-късно днес.
Като исторически определи вчерашните парламентарни избори британският премиер Борис Джонсън. Той вече се обяви за победител.
Външният министър Доминик Рааб изрази увереността си в преизбирането. Пред медиите, той обяви, че не е очаквал нервно резултатите.
Вътрешният министър Прити Пател е заявила пред BBC, че exit poll все още не са официални резултати, а само прогноза.
Председателят на Консервативната партия Джеймс Клевърли също призова към въздържаност от коментари преди официалните резултати, тъй като exit poll може и да греши.
Бившият министър на финансите на Великобритания Джордж Озбърн определи победата като забележителна.
Лидерът на британските лейбъристи Джереми Корбин няма да се оттегли незабавно от поста си. Той ще участва в дебата относно резултатите, който партията трябва да проведе.
Канцлерът в сянка Джон Макдоналд, лейбърист и един от най-близките съюзници на Корбин, обяви резултатите за "крайно разочароващи". Той обаче отклони въпроса за оставка на Корбин, като обяви, че въпросът ще бъде разгледан след официалните резултати. Също така отхвърли и възможността да се бори за лидер на партията.
Британският министър на търговията в сянка Бари Гардинър, който е и депутат от Лейбъристката партия, също вече изрази разочарование от прогнозните резултати, като заяви, че те са "депресиращи".
Правосъдният министър в сянка Ричард Бъргън хвърли вината върху предизборната кампания, доминирана от Брекзит.
BREAKING: Voting has closed and the exit poll is predicting a big majority for the Conservatives.#UKElection | #exitpoll | #ElectionDay2019 | GE2019https://t.co/nftDMIZpac
— Good Morning Britain (@GMB) 12 декември 2019 г.
Ангъс Робъртсън от Шотландската национална партия настоя, че след отличното представяне на партията му, Лондон ще трябва да позволи нов референдум за независимост.
Лидерът на "Партия Брекзит" Найджъл Фараж призна, че целта му е била разгром на лейбъристите и либералдемократите. Според него, участието му е оказало влияние върху резултатите. Той счита, че е помогнал на консерваторите и целите му са изпълнени, въпреки че няма да има депутати.
Припомняме, че тези избори ще решат дали Великобритания ще напусне Европейския съюз в края на следващия месец.
Премиерът Борис Джонсън неведнъж изрази намерението си Брекзит да не се отлага повече и до 31 януари Кралството да напусне Съюза.
Джереми Корбин от своя страна е за втори референдум по темата, но последно обяви, че ще остане неутрален.
Шотландските националисти заплашиха с нов рефрендум за независимост при Брекзит.
Изборите започнаха в 09,00 часа българско време.
46 милиона британци имаха право на глас.
Обединеното кралство гласува за 650 места в Камарата на общините. Всяка партия, която спечели мнозинство, може да формира правителство. Ако нито една партия не получи мнозинство, ще започнат тежки преговори за коалиция.
Борят се 3415 кандидати (206 независими) от 68 партии за 650 места.
Консервативната партия е на власт от 9 години.
Три партии, подкрепящи оставане в ЕС, бяха с тактически план на изборите. Става въпрос за либералните демократи, Зелените и Партията на Уелс. Те се договориха да не се борят един срещу друг за десетки места, което увеличава шансовете им за спечелване на места.
"Политико" представи последните социологически проучвания, публикувани вчера. Торите водеха, но някои изследвания показаха, че лейбъристите могат да съкратят преднината на консерваторите.
Премиерът на Ейре Лео Варадкар подчерта готовност да работи с всеки британски лидер, който спечели вота, но изрази надежда за стабилен нов парламент.
Според него, това е важно за страната му, тъй като въпросът за ирландската граница бе от спорните при преговорите за Брекзит.
Брекзит е дълъг процес, няма да приключи с напускането на ЕС, подчерта той.
Европейски дипломати вече приветстваха оповестените до момента резултати. Според тях, те показват яснота и последователност за поетия курс от страната - към Брекзит.