Италия призова за конфискация на спасителния кораб "Акуариус", като твърди, че в техни пристанища незаконно са депонирали 24 тона потенциално токсични отпадъци, съобщава БиБиСи.
Една от двете благотворителни организации, които наемат кораба, "Лекари без граници", осъди мярката като "неоснователна и зловеща". "Акуариус" е част от дългогодишна вражда с Италия за спасителни операции в Средиземно море. Корабът е спасил хиляди мигранти, но понастоящем е закотвен в Марсилия.
Той е във френското пристанище от месеци, след като Панама отмени регистрацията му, цитирайки силен политически натиск от италианските власти. Оттогава има проблеми с поддържането на регистрационния си статус, а корабът е демаркиран и не може да плава законно.
"Ние сме абсолютно изненадани и възмутени. Ние сме обвинени в създаването на престъпна организация, насочена към незаконния трафик на отпадъци - същата организация, която за 50 години спасява живот в 72 страни по света и получи Нобелова награда за мир", коментираха в Туитър от организацията.
"We are absolutely surprised and indignant. We are being accused of setting up a criminal organization aimed at illicit waste traffic - the same organization that for 50 years, has been saving lives in 72 countries around the world & received a Nobel Peace Prize" -@gab_eminente pic.twitter.com/RKSnPMVgi9
— MSF International (@MSF) November 20, 2018
"Работим в морето от 2015 г. и сме направили над 200 спирания в пристанища на Италия. Тези моменти са сред най-контролираните и наблюдавани от италианската полиция. Би трябвало явно да сме извършвали незаконни дейности точно под носа на властите", обясняват те.
"Лекари без граници" твърдят, че противоречието е свързано с управлението на отпадъци, като остатъци от храни, дрехи и медицински отпадъци.
Прокурорите в Сицилия твърдят, че 24 тона потенциално опасни отпадъци са изхвърлени за период от две години и половина в 11 пристанища, от които пет са в Сицилия.
Според италианските доклади облекла от мигранти с инфекциозни заболявания не са правилно изхвърлени и 24 души са идентифицирани като заподозрени.
Също така в разследването е включен още един кораб на "Лекари без граници", Vos Prudence, който прекрати търсенето и спасяването преди повече от година.
Организацията настоява, че корабите винаги са следвали стандартните процедури в пристанищата и че не са им повдигани обвинения или запитвания относно управление на отпадъците от пристанищните власти през последните три години. Те твърдят, че обвиненията са политически мотивирани.
⚡PRESS STATEMENT: @MSF is submitting an appeal to Italian review courts. We are fully willing to cooperate with authorities, but refute accusations that MSF was involved in criminal activity aimed at illicit waste management of any kind. #Aquarius https://t.co/XrkhtE8jpq
— MSF Sea (@MSF_Sea) November 20, 2018
"След две години клеветнически и неоснователни твърдения за тайни споразумения с трафиканти на хора, съдебни разследвания и бюрократични пречки пред нашата хуманитарна работа ние сега сме обвинени в организирана престъпност, насочена към незаконен трафик на отпадъци", коментира "Лекари без граници".
Министърът на вътрешните работи на Италия Матео Салвини, който отдавна критикува спасителните операции на мигрантите, обвини благотворителните организации в сътрудничеството с трафикантите на хора, опериращи от Либия и изпълняващи "таксиметрови услуги" до италианските пристанища.
Прокурорът от Катания, участвал в последното разследване, Кармело Зукаро, предполага, че НПО-та да имат пряк контакт с трафикантите. Италианската политика е, че мигрантите, открити в морето, трябва да бъдат върнати в Либия от бреговата охрана на страната.
В отговор на решението на сицилианците да конфискуват кораба, той коментира: "Бях прав да блокирам корабите на НПО-то. Спрях не само трафика на нелегални имигранти, но така изглежда блокирах контрабандата на токсични отпадъци", обясни той и добави, че "пристанищата са затворени".
Хирам
на 20.11.2018 в 17:54:52 #1това е добра новина!