Руският министър на външните работи Сергей Лавров заяви в сряда, че САЩ са отговорни за създаването на "Ислямска държава" (ДАЕШ) в Сирия. Говорейки на сесия в дискусионния клуб Валдай за ролята на Русия в Близкия изток, Лавров заяви, че САЩ са помогнали за създаването на протодържавата след войната в Ирак.
Освен това той намекна, че Вашингтон използва ДАЕШ в опит да блокира мирното решение на сирийския конфликт, който продължава от 2011 г.
Лавров призова САЩ и Иран да се върнат към Съвместния всеобхватен план за действие - JCPOA, без да въвеждат нови промени в ядрената сделката.
И Иран, и САЩ обаче очакват другата страна да направи първия ход, тъй като Техеран настоява за отмяна на американските санкции, докато Вашингтон иска Иран да се върне в пълно съответствие със сделката, преди да премахне ограниченията.
Русия неофициално предлага пътна карта, която може да даде възможност на САЩ и Иран да се върнат едновременно към изпълнение на задълженията си по JCPOA, заяви Лавров и добави, че руските дипломати работят с Франция по формулирането на плана.
"Сега има обнадеждаващи сигнали от администрацията на Байдън в посока намирането на някакъв вид компромис, за да се преодолее безизходицата около Съвместния всеобхватен план за действие и успоредно с това да започнат да обмислят допълнителните опасения", каза той.
Русия не отказва да работи в Съвета Русия-НАТО и предлага да се възстановят контактите между военните. "Нашият колега г-н Столтенберг заявява, че Русия отказва да работи в Съвета Русия-НАТО. Ние не отказваме да работим, просто не искаме да седим там и да чуваме за Украйна. НАТО няма нищо общо с Украйна, а те винаги предлагаме да свикаме Съвета Русия-НАТО. НАТО настоява, че първият въпрос трябва да бъде Украйна. Седнахме няколко пъти, изслушахме, всички знаем това. Затова предложихме да възстановим контактите между военните, за да спасим много сложното споразумение за сигурност, което беше сключено в Хелзинки", каза Лавров.
САЩ и ЕС използват нелоялни методи на конкуренция срещу Русия и Китай, въвеждайки ограничения на световните пазари, които противоречат на нормите на Световната търговска организация (СТО).
"Ние сме за това, конкуренцията да бъде честна. В тази ситуация се използват безскрупулни методи срещу Китай, както и срещу Руската федерация. Опитите на САЩ и за съжаление, Европа, която изпозлва техния пример, прибягват с повод и без повод към ограничения, за да се подкопаят позициите на конкурентите, да се въведат изкуствени ограничения на световните пазари, които противоречат на нормите на СТО, са в тази област".
Коментирайки засилването на външнополитическата дейност на Китай в Близкия изток, Лавров отбеляза, че Пекин, "естествено, има право да защитава своите интереси", както Русия защитава своите в този регион.
"Китай е глобална сила, която има интереси във всички региони на света, популяризира своите икономически проекти, концепции за общата съдба на човечеството. Страната има глобални интереси, но те са подкрепени от реални глобални възможности", обясни той.
Регионът в Близкия изток ще запази своето геополитическо значение дори след прехода към икономика без въглерод. "Значението на региона ще остане дори когато човечеството премине към безвъглеродна икономика. Целите сега се определят. Някои призовават за 2050, някои призовават за 2060, но значението на въглеводородите със сигурност постепенно ще намалее. Въпреки това, предвид стратегическото значение на Средиземно море, Персийския залив, не се съмнявам, че големите играчи ще запазят интереса си към този регион", коментира Лавров.
Регионът започва да придобива "колосално геополитическо значение" с нарастващата роля на въглеводородите в световната икономика. Интересът на външните играчи в региона е продиктуван преди всичко от достъпа до тези ресурси, но в бъдеще географският фактор ще запази стратегическото си значение, каза той.
"Тук е кръстопът на много международни маршрути, Суецкия канал. Сега видяхме какво се случи, когато един контейнеровоз безуспешно маневрира в тази артерия".
Лавров съжалява, че на настоящия етап интересът на външните играчи "се превръща в съперничество, не винаги по дипломатически методи". "Ние просто бихме се застъпили, че този регион трябва да престане да бъде арена на сблъсък на водещи сили, така че тези интереси да бъдат балансирани, за да се съгласуват както между страните от региона, така и между партньорите, които са извън регионалната структура".
chafeto
на 31.03.2021 в 19:28:26 #3Че то е повече от ясно. Т.нар. "опозиция" в Сирия не можа да свали Асад. И тогава влезе в сила план Б. ДАЕШ се появи сякаш от нищото изключително добре въоръжена и с комуникации, качени на сателит. Предполагам, че всички помнят как тероторията на ДАЕШ се разширяваше под "ударите" на фалшивата западна коалиция. Тогава Джон Кери говореше някакви глупости как борбата щяла да отнеме години. Спомням си, че представител на иранското правителство (не помня кой) каза, че САЩ просто нямат за цел борбата с ДАЕШ и че завзетите територии могат да бъдат прочистени за месеци, ако ако има желание. Беше напълно ясно, че чакат да падне неудобния лидер. Какво като има масови кланета на цивилни, какво като поредната "демократизрана" територия ще бъде дехристиянизирана, какво като човешките маси ще тръгнат към Европа, какво като древно исторически наследство ще бъде унищожено или ограбено, какво като бъде предизвикан хаос и бъдат провокирани перманентни конфликти, важното е да падне неудобния лидер. После всички видяхме колко бърз обрат взеха нещата с руската намеса . Иначе нищо ново, колаборацията на САЩ с радикални ислямски елементи не датира от вчера. Вижте само коя държава е основния им съюзник в Бл.Изток, като се изключи Израел.
avedar52
на 31.03.2021 в 15:58:58 #2komsomoletz , добре ще е да се научиш да пишеш на кирилица!
komsomoletz
на 31.03.2021 в 14:33:02 #1Interesni tvardenija, predi vsichko za taargovijata, no ne objasnjava sluchaja s H&M v Китай, koeto e dalech ot chestna tarovija i нормите на Световната търговска организация !