Белгия е зашеметена след силно представяне на фламандските сепаратисти на националните избори, които създадоха изключително сложна ситуация за съставяне на ново федерално правителство, след като френскоговорящият регион отиде още повече в ляво, информира "Ройтерс".
Белгия, където има нестабилен брак между нидерландскоговорящите и френскоговорящите общности, е пред риск от политическа безизходица в резултат на проведените в неделя парламентарни избори, които още повече задълбочиха разделението между Фландрия и Валония.
Френскозичният всекидневник "Соар" излезе със заглавие "Две Белгии", докато нидерландскоезичният De Morgen пише "Фландрия се радикализира", като нарича изборите "черна неделя", след като "Фламандски интерес" стана втората най-голяма партия в богатия район Фландрия.
Във Валония, икономически по-слабият южен регион, Зелените и крайнолявата Партия на труда на франкофоните в Белгия увеличиха подкрепата си.
Обикновените граждани очакват много тежки преговори за формиране на федерално правителство.
"Мисля, че ще бъде много трудно. Виждате, че това е две държави под едно знаме. Те трябва да направят страната конфедерация", коментира 43-годишен избирател.
Като се включи и Нов фламандски алианс, фламандските сепаратисти печелят 43 места в 150-федералния парламент, след като "Фламандски интерес" увеличи местата си от три на 18 за сметка на традиционни лявоцентристки и дясноцентристки партии.
Социологически проучвания показват, че повечето белгийци не искат страната им да се раздели. Но натискът на сепаратистите може да насърчи други региони в Европа да поискат да се отцепят, както Каталуния в Испания и Шотландия във Великобритания, отбелязват политически анализатори.
Белгия провежда отделни избори в двата езикови региона, като няма партии на национално ниво, след това някак си сключват коалиционно споразумение и съставят федерално правителство.
"Фламандски интерес" винаги е изключвана от традиционните партии на всички нива на управлението - споразумение, наречено "санитарен кордон".
Лидерът на Нов фламандски алианс Барт Де Вевер не каза директно дали е възможна коалиция с "Фламандски интерес". Но той изрази предпазливост относно дали изобщо може да бъде сформирано правителство.
"Валония се насочи в ляво, много повече в ляво за разлика от преди. Разликата между Фландрия и Валония никога не е била толкова голяма", смята той и добави, че страната трябва да помисли за по-голямо прехвърляне на властта към регионите.
Премиерът на Белгия Шарл Мишел, чиято френскоезична либерална партия Реформаторско движение на франкофоните изгуби места в неделя, се срещна с белгийския крал в понеделник като част от консултациите за сформиране на правителство.
През 2010 г. белгийците започнаха преговори за съставяне на правителство, които продължиха рекордните 541 дни, докато социалистически премиер не пое управлението.