Nord Stream AG разкри в понеделник очаквания срок за края на прекъсването на тръбопровода, водещ до германския град Грайфсвалд, е 1 април 2023 г. Данните на оператора показват, че няма доставки на газ между точките в Балтийско море и Германия.
Газопроводът "Северен поток 1" между Русия и Германия беше временно спрян за ремонт на 31 август, но операторът удължи прекъсването след решението на Г-7 да наложи таван на цените на вноса на руски петрол.
След това тръбопроводът бе повреден през септември в изключителната икономическа зона на Швеция в Балтийско море.
Шведските следователи установиха следи от експлозиви на мястото на повредените тръбопроводи, което потвърждава, че е бил извършен груб саботаж.
Три теча в "Северен поток 1" и "Северен поток 2" бяха открити в рамките на няколко часа на 26 септември.
Първият от тях беше засечен на "Северен поток 2" близо до датския остров Борнхолм. Тогава бяха регистрирани две изтичания на Северен поток. Датската енергийна агенция съобщи, че голямо количество газ е навлязло в морето.
По-късно шведски сеизмолози съобщиха, че са регистрирали две експлозии по трасетата на тръбопровода.
Няколко дни по-късно шведската брегова охрана откри и четвърти теч по съоръженията.
Както Швеция, така и Дания, които проведоха разследване, заключиха, че четирите теча на "Северен поток" 1 и 2 са причинени от експлозии. Те обаче не уточниха кой може да е отговорен за аварията.
Западните лидери нарекоха инцидента умишлен акт на "саботаж", целящ да наруши европейската енергийна инфраструктура и доставки.
От своя страна Русия обвини Запада за експлозиите. Преди дни тя обяви, че британският флот е организирал взривовете на газопроводите.
Москва многократно е отхвърляла като "глупави" обвиненията, че тя стои зад взривовете на "Северен поток". Руски официални лица подчертаха, че Вашингтон има мотив за саботажа, тъй като иска да продава повече втечнен природен газ (LNG) на Европа. Съединените щати обаче отрекоха да са замесени.
kunlun-chanchunchen
на 29.11.2022 в 16:39:54 #6Пълна победа и подкрепа за братска Украйна! Съпротивата ще продължи до елиминирането и на последния руски нацист. Всички нормални българи са със вас господин Зеленски. От името на тази нормална част от българската нация имате пълна подкрепа за героичната борба на братска Украйна, която води неравна битка като Давид срещу Голият. Скоро украинският Давид ще обезглави кървавия кремълски Звяр! Бог е с Украйна срещу руския агресор. Мачкай руските нацисти президент Зеленски, ти си новият Давид, Бог и ние нормалните хора сме с теб и украинския народ.
kunlun-chanchunchen
на 29.11.2022 в 12:30:00 #5Все се чудя защо педеруските зоофили и едиповци се натискат да продават на еврогейците, нали са си дружки с китайските кучеядци
kunlun-chanchunchen
на 29.11.2022 в 12:24:24 #4Който го е взривил - добре е направил
Господ здраве да му дава
Бой по руските терористи и нацисти убийци на деца, жени, невинни хора!
Xa-x@v
на 29.11.2022 в 01:16:10 #3Колеги по долу,от какво се възмущавате? Много добре знаете,че това са демократични методи.
Crosby
на 29.11.2022 в 00:59:04 #2До тримата балъци писали първи под статията
:
И на малките деца в яслите е ясно, че Румен Радев е поръчителя и само и единствено той саботира Северен поток 1 и 2 поръчвайки тези четири експлозии, няма как като тече газ по тези тръби той да си пълни гушата с тлъстите комисионни които идват идват от Турски поток, украинските тръби и те не работят, или ако работят то това е с едва %20 капацитет, основния руски газ за ЕС минава през България!
Шат на патката главата
на 29.11.2022 в 00:46:02 #1Този поток пресъхна завинаги а мечтатели винаги ще има. За Русия или добро или нищо....