Руският президент Владимир Путин предложи на белоруския си колега Александър Лукашенко подкрепа в противопоставянето му със Запада по отношение на отклонения пътнически самолет и ареста на журналиста дисидент, съобщава "Ройтерс". През 2013 г.
Путин, който е близък съюзник на Лукашенко го подкрепи Лукашенко и горещо го приветства за разговори в южния руски град Сочи и се съгласи с Лукашенко, че реакцията на Запада за инцидента е "изблик на емоция".
"По едно време те принудиха самолета на боливийския президент да кацне и го изкараха от самолета и нищо, тишина", каза Путин, имайки предвид инцидент от 2013 г., при който самолетът на Ево Моралес бе принуден да кацне в Австрия в момент, когато САЩ се опитваха да задържат Едуард Сноуден.
Путин подчерта, че след принудителното приземяване на самолета на президента на Боливия няма реакция от Запада. Самолетът, с който Моралес се прибира от Московския форум на страните износителки на газ, на 2 юли 2013 г., е принуден да се приземи във Виена, след като няколко европейски държави - Испания, Италия, Португалия и Франция - отказаха прекосяване на въздушното им пространство.
Причината за всичко това бе подозрението, че бившият служител на ЦРУ Сноудън, който разкри мащабни програми за електронно наблюдение на американските специални служби, може да е на борда на президентския самолет. Боливия и други страни от Латинска Америка осъдиха инцидента като опит за покушение над Моралес в грубо нарушение на международното право.
Преговорите в черноморския град Сочи бяха организирани преди самолетния инцидент, но идват, след като много европейски държави наложиха забрана за полети на белоруската авиация и ЕС налага допълнителни санкции.
Лукашенко каза на Путин, че ще му покаже някои поверителни документи за инцидента с Ryanair, които ще помогнат на руския лидер да разбере какво всъщност се е случило.
"Винаги има някой, който ни създава проблеми. Вие знаете за тях, ще ви информирам", каза Лукашенко на Путин.
Изглеждащ отпуснат и усмихнат, Путин предложи двамата да поплуват в морето, нещо, с което Лукашенко се съгласи.
Русия, близък съюзник на Беларус, който гледа на бившата съветска република с 9,5 милиона население като стратегически важен буфер на запад, предложи подкрепа за Минск преди срещата с Путин, като същевременно отхвърли спекулациите, че самата тя е съучастник в инцидента.
Москва заяви, че Беларус е показал готовност за прозрачност в разследването и определи реакцията на Запада на самолетния инцидент като "шокираща", като руският външен министър Сергей Лавров обвини ЕС в "демонизиране" на властите в Минск.
Русия и Беларус, които официално са част от "съюзна държава", от години водят преговори за по-нататъшна интеграция - процес, който отдавна поражда опасения сред опозицията на Беларус, че Лукашенко може да разменя суверенитет в замяна на политически подкрепа от Кремъл.
Путин каза на Лукашенко, че двамата ще продължават да изграждат съюзната държава, но го правят стабилно, без да бързат за където и да е.
На власт от 1994 г., Лукашенко с помощта на Русия се изправи срещу най-големите протести срещу управлението му миналото лято, заради фалшифициране на избори, твърдения, които той отрече. Протестите затихнаха на фона на жестоки репресии, но критиците му планират да организират нови.
chafeto
на 30.05.2021 в 02:17:15 #13coco7 Иначе, Русия "защитава" държави като ги анексира. ************************************** В известен смисъл си прав. Влакът на дружбата тръгна от Киев към Симферопол пълен с поганци от "десен сектор" и с тонове оръжие. Тръгнали да превъзпитават непокорните Кримчани и да гу учат на украински език. Но по пътя някой подочул нещо, друпнал авариината спирачка насред полето и в Симферопол влакът пристигнал напълно празен. Иначе изстъпленията спрямо населението на Крим нямаше да се разминат, можеш да бъдеш сигурен. Подобна съдба би имало и населението на Донбас. Друг интересен факт е, че почти целия украински военен контингент, наброяващ около 20 000 човека впоследствие стана част от воръжените сили на РФ. Със запазване на целия стаж, заслуги и т.н. Лично на мен нещата много не ми приличат на анексиране, ама въпрос на гледна точка.
chafeto
на 30.05.2021 в 02:02:02 #12oktavian Украйна, смъртен враг на Русия.. Айде малко да понамалим патоса и да гледаме на нещата по-реално, а? Идеята Украйна да бъде буфер между Русия и Европа е изцяло англосаксонски проект, в момента разбирасе, американски. Конкретно "Майдана" си беше проект на най-радикалното крило в демократическата партия на САЩ в лицето най-вече на жената на пураджията. Обаче като имаме предвид динамичните процеси в САЩ, това, че вече Русия не е в деградиралото състояние от деветрдесетте и иконмическия упадък в Украйна, както и загубата на територия, не е ясно колко трайна ще е тази тенденция и колко дълго още американците ще успяват да поддържат там тази реторика, особено на фона на вътрешните им проблеми, които се опитват да замазват. Европа умишлено не я споменавам, защото тя в случая е само фигурант. Фигурант, ама негативите са и за нея. Украйна за Русия е като Македония за нас, но с една значителна разлика. Докато Македония на практика е безвъзвратно изгубена за България, то Русия има всички изгледи да се върне в Украйна. И в един момент ще го направи. Като изключим най-западните части, които Полша и Унгария едва ли ще имат нещо против да си приберат. А колкото до Беларус, няма да си вкарат такъв автогол, повярвай ми.
chafeto
на 30.05.2021 в 01:35:20 #11skuns Хубаво ги вижте и двамата боклуци на снимката са пътници! ************************************* Подобни "пророчества" ни пробутват от около двайсетина години. И то хора в пъти по-умни от теб. И какво? В същото време преди около 20 години геополитическата фрагментаризация на света беше теория на конспирацията. А днес е факт, като нещата шпродължават да търпят развитие. Влез в час с реалността, момче.
chafeto
на 30.05.2021 в 01:30:22 #10Защо всеки ден повтарят една и съща новина, но с различно заглавие и леко промемен текст?
psp_11
на 29.05.2021 в 18:22:05 #9Зорлем ги бутът към република от РФ. Но пак ще обвинят не когото трябва за собствените си грешни решения..
ivan-koichev
на 29.05.2021 в 18:19:22 #8Вишеградците се очертават като най независимите в ЕС. Балканите също могат да имат такова поведение, ама по скоро искат да воюват помежду си отколкото да се обединяват.
58eng
на 29.05.2021 в 17:32:21 #7Ето,виж Наско,слугува на най-мракобесния диктаторски режим и на всичко отгоре нагло "съветва"другите,не постигналинегоата подлост. Евалла Наско,евалла бля!
skuns
на 29.05.2021 в 17:07:13 #6Хубаво ги вижте и двамата боклуци на снимката са пътници!
oktavian
на 29.05.2021 в 14:52:06 #5Когато след ВСВ СССР измисли да даде на двете републики Украйна и Белорусия самостоятелност в международните отношения и външната политика, целта беше единствено освен самият СССР да има още две рускоговорящи държави в ООН с право на глас.Задачата им беше да подкрепят всячески политиката на Москва на международната арена.Но днес, след катастрофата на СССР, тези две държави вече като напълно независими и суверенни се превръщат в огромен проблем за Руската федерация.Те са по-близо до Запада и независимо от кремълската пропаганда техните граждани ясно виждат предимствата на ЕС пред Русия.Това особено се отнася до населението на съседната на процъфтяващата Полша Белорусия.Затова Лукашенко се стремеше съвсем до скоро към близки отношения с ЕС.За да неутрализира този ефект. Понастоящем руското влияние и над Украйна, и над Беларус се крепи на силата и на военната заплаха за окупация от страна на Русия.Това е естествена политика за Путин, след като другите форми са вече доказано изчерпани, а присъединяването към ЕС и НАТО на тези държави ще бъде катастрофа за Русия.Масовите протести срещу приятеля на Путин Лукашенко го доказват. Същественият въпрос е колко дълго може да се удържи на власт Лукашенко с руска помощ, след като се видя, че Путин не разполага с негов заместник, а една военна операция на руснаците в Беларус ще доведе до събития с обратен знак.Пример - агресията на армиите на Варшавския договор в Чехия, която всъщност даде старт на съпротивата в Източна Европа и доведе до рухването на системата оглавявана от СССР и на самия СССР.Нещо подобно се заформя днес в Беларус.Което е изключително опасно за управляваната от човек като Путин Русия. Има обаче нещо много общо между Янукович в Украйна и Лукашенко в Беларус.И това е стремежът им да се задържат на власт с военната помощ на Путин.За Украйна вече е ясно- по този начин тя се превърна в смъртен враг на Русия.Дали това не предстои днес и за Беларус?
ivan-koichev
на 29.05.2021 в 14:07:39 #4"Но той не - сваля самолети." Това някакъв евроатлантически новоговор ли е? И с какво ги сваля, с "БУК" или ракета "въздух-въздух", има ли оцелели?
Кастело Белведере
на 29.05.2021 в 13:55:55 #3Путин много се радва на такива страни -недемократрични , авторитарни- да са му в краката и да може да ги гали зад ушето.
coco7
на 29.05.2021 в 11:58:04 #2Моралес сам е кацнал във Виена за презареждане. Никой не го е принуждавал. Иначе, Русия "защитава" държави като ги анексира.
Putler KAPUT
на 29.05.2021 в 11:10:38 #1Цивилизиваният свят просто иска Лукашенко да си наляга парцалите и да си лежи мирно в калта и да си пърди. Но той не - сваля самолети. После ще започне и погранични инциденти да си организира, защото както на него - така и на зануления жабок в Кремъл им трябва война да си държат зомбираното население в напрежение, стрес, страх и подчинение.