Външният министър на РС Македония призова ЕС да сложи край на "изнудването" на страната му чрез налагане от България на нови пречки пред членството й в блока, пише Euractiv.
"Европейският процес не трябва да води до изнудване на никоя държава в Европа или на Западните Балкани", заяви външният министър Буяр Османи на онлайн пресконференция от Прага.
"Усилията ни за добри отношения със съседите не бяха възнаградени", каза Османи, добавяйки, че спорът с България ще има отрицателно въздействие върху целия Балкански регион.
След разговори с Османи, чешкият външен министър Томаш Петричек заяви, че се надява да бъде постигнат компромис до края на годината.
"В рамките на ЕС се водят много интензивни преговори за това как да се постигне пробив ... бихме искали да постигнем компромис тази година", каза Петричек.
"ЕС трябва да запази ... статута на надежден партньор за страните, които прилагат реформи и изпълняват домашните си", добави той.
Османи обяви, че РСМ е подкрепяна от "26 държави" на 27-членния блок. "Подкрепата от европейските страни е най-добрият начин да се поднови ентусиазмът и доверието в процеса. Подкрепата и ускоряването на процеса на интеграция е най-добрият начин за подобряване на отношенията между съседите", добави той.
На 17 ноември 2020 г. България представи своята позиция за започване на преговори с Р С. Македония - подкрепяме Албания за ЕС, но не и Македония.
Основните аргументи на България се опират на блокирането на работата на съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси между България и Северна Македония, която бе създадена в резултат на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество, подписан на 1 август 2017 г. и влязъл в сила на 14 февруари 2018 г.
Още в началото на октомври България постави условия на Северна Македония, за да получи подкрепата ни за членство в ЕС. Едно от тях е Северна Македония да постигне конкретни резултати именно по темата за важни събития и исторически личности в общата ни история.
След среща на 13 септември 2019 г., която бе определена като "най-безплодната" до този момент,президентът Румен Радев свика спешна консултативна среща, на която настоя да се начертаят червените линии спрямо Северна Македония.
През 2020 година Македония едностранно прекрати разговорите за общата ни история, с аргумент вътрешнополитическата обстановка в страната. Работата на комисията бе възобновена, но отново без особен успех и направени крачки напред, за да се появи следващата теза - че сега ще се чакат резултатите от парламентарните избори у нас, които трябва да се проведат през пролетта на следващата година.
"Сядаш с колегите в Скопие и те започват да се пънат като магаре на мост. Вие утре може да решите, че сте марсианска нация и цар Самуил е слязъл от Марс. Хората в Македония могат да се наричат както искат, но това не може да е на базата на открадната българска история и на база на омраза спрямо българите", коментира по-рано Каракачанов.
GolaVoda
на 17.12.2020 в 16:34:29 #5Българския провал през 1913 го подсигури английският ггент Джейм Баучер....ирландски лоялист.. Тогава загубихме Македония и с исторически спорове за цар Самуил няма да си я върнем.. може би само с Любов ако можем да покажем такова нещо. Но през 2001 не показахме.
GolaVoda
на 17.12.2020 в 16:30:50 #4Не сме последователни и сме твърде елементарни ние Българите.. Защо решихме да накараме македонците да си признаят, че точна през 1944 са станали македонци??? А между 1918 и 1944 г сърбите не работеха ли по този въпрос? Нашите воеводи се опитват да използват историята селективно за да покрият собствените си исторически провали. Сега Каракачанов намеси и коминтерна.. а през 1918 коминтерна ли ни взе Македония? "След военното поражение на България в Първата световна война тя е принудена да напусне Вардарска и Егейска Македония, които отново преминават във владение на Сърбия (от декември 1918 г. вече Сърбо-хърватско-словенско кралство) и Гърция. За да заличи присъствието не само на българския елемент, но и на всичко, което напомня за Македония, Белград обявява Вардарска Македония за „Южна Сърбия“". Англия и Франция коминтерна ли са??? с подобни тъпи аргументи ли ще спечелим една идеологическа война. А през 2001 защо не се намесихми решително в защита на Македония?? През 2001 сърбите отново ни размазаха.
Thomаs Linke
на 16.12.2020 в 17:23:46 #3Тези смешници до какво ниво паднаха. 25 години цивреха същото по въпроса с гръцките условия и не разбраха, че само с лаене не става. Когато аргументите не са на твоя страна просто клякаш. България е крайно време да заяви, че в страната живеят над 2 милиона потомци на бежанци от Македония, като се добави и населението в Пиринско, в България има 2 пъти повече македонци отколкото в Северна. Да се откажем от българското минало в Македония би било предателство към тях. Като искат да си градят отделна нация, да си я градят върху Лазар Колишевски и Тито. На основите на българи да се гради антибългаризъм не сме съгласни
NaskoZashtoto
на 16.12.2020 в 16:19:54 #2Лъже родоотстъпникът. България не изнудва РСМ, а си иска своето, което самопровъзгласилите се "македонци" се пробват да откраднат.
ce
на 16.12.2020 в 16:05:23 #1Иска вместо бг да изнудва рсм, ес да изнудва бг...