Пекин внесе оплакване срещу САЩ заради скандалния телефонен разговор между новоизбрания президент Доналд Тръмп и лидера на Тайван Цай Ингвен, обявиха от външното министерство на Китай в съобщение, цитирано от "Франс прес".

Припомняме, разговорът доведе до скандал между Вашингтон и Пекин, тъй като Тръмп на практика е нарушил политиката на САЩ в региона на Азия. През 1979 г. тогавашният държавен секретар възприема политиката на "единен Китай" и прекратява отношенията на високо ниво с Тайван. 

Китай иска обяснение от Белия дом
Обновена

Китай иска обяснение от Белия дом

Тръмп говори с президента на Тайван

"Вече официално протестирахме за това пред съответната американска страна. Трябваше да бъде подчертано, че има само един Китай на света. Тайван е неотменна част от територията на Китай", се казва още в съобщението на външното ведомство.

По-рано правителството на Тайван призова Китай "спокойно" да гледа на проведения разговор.

Призоваваме Китай да приеме новата ситуация в Азиатско-тихоокеанския регион и да работи с нас за развитието на благоприятни отношения и откриването на нов път, който ще помогне за развитието на мира, просперитета и стабилността в региона, се казва в съобщение на правителството.

Въпреки че още през 1979 година САЩ прекратяват отношенията с Тайван, преходният екип на Тръмп обяви, че той и Цай Ингвен са подчертали "близките икономически, политически и в областта на сигурността връзки" по време на телефонния разговор.

Според държавната агенция "Синхуа" Китай е призовал САЩ "предпазливо, прилично да разрешат тайванския проблем, за да се избегне нежелано смущение в китайско-американските отношения".

По-рано китайският външен министър Ван И определи обаждането като "дребнава хитрост" от страна на Тайван.

Той вярва, че това няма да промени политиката на САЩ към Китай.

"Политиката на "единен Китай" е крайъгълен камък в здравословното развитие на китайско-американските отношения и ние се надяваме, че тази политическа основа няма да бъде засегната", добави Ван И.

Вчера Тръмп написа в "Туитър", че Ингвен се е обадила, за да го поздрави за победата на президентските избори. Екипът му уточни, че магнатът е поздравил Ингвен за президентската победа в Тайван през януари.

Доналд Тръмп е наясно каква е политиката на САЩ към Тайван, заяви говорителка на новоизбрания президент.

Изключително необичайно е американски президент или новоизбран държавен глава директно да разговаря с тайвански лидер.

След медийна информация, която посочва, че има риск Вашингтон да е вбесил Китай, Тръмп написа в "Туитър": "Интересно е как САЩ продават на Тайван военно оборудване за милиарди долари, а не трябва да се приема поздравително обаждане".

Белият дом обяви, че разговорът на Тръмп не е сигнал за промяна на политиката на САЩ. Американски медии информираха, че Белият дом е научил за телефонния разговор след провеждането му.

Проблемът между Китай и Тайван датира още от 1949 година. Пекин е насочил стотици ракети към Тайван и заплашва да използва сила, ако потърси независимост. Китай разглежда Тайван като китайска провинция.

Вестникът на управляващата Комунистическа партия People's Daily пише, че Китай е против всякакъв официален правителствен или военен контакт между САЩ и Тайван.